هورامان غریب شد/ هیاس غریبی شایسته لقب مولوی ثانی/ 11 هزار بیت شعر عارفانه و عاشقانه

فعال فرهنگی و دوست نزدیک مرحوم هیاس غریبی(غریبی هه ورامی)، گفت: ماموستا غریبی با داشتن سن کم  با سرودن اشعار نغز و دلکش شایستگی لقب مولوی ثانی را دارد.

فعال فرهنگی و دوست نزدیک مرحوم هیاس غریبی(غریبی هه ورامی)، گفت: ماموسا غریبی با داشتن سن کم با سرودن اشعار نغز و دلکش شایستگی لقب مولوی ثانی را دارد.

فعال هورامانی و دوست نزدیک مرحوم هیاس غریبی در گفت‌وگو با خبرنگار زریوار خبر، این ضایعه تأسف انگیزرابه خانواده محترمشان وبه اهالی خونگرم هورامان و جامعه فرهنگی و ادبی هورامان و مناطق سروآباد و مریوان تسلیت گفت. مرحوم هیاس فردی متواضع؛ مودب و نجیب با خلق وخوی مرد به تمام معنا مسلمان و خاکی که در کنار امور دینی در فعالیت های فرهنگی و ادبی حضور چشمگیری داشته است.


همایون محمدنژاد اظهارداشت:ماموسا غریبی با داشتن سن کم با سرودن اشعار نغز و دلکش؛ که به ایشان می توان لقب مولوی ثانی داد؛ درصدد چاپ و انتشار کتاب شعر کودکانه به زبان هورامی بوده که تصاویر کتاب توسط برادرم باقی محمدنژاد آماده شده بود؛که متأسفانه ناتمام مانده و امیدوارهستیم که آرزوی مرحوم تحقق یابد.


وی افزود: شعرهایشان بیشتر در موضوعات دینی واخلاقی و وصف طبیعت هورامان وعرفان وعشق حقیقی را به آیین و سرزمین در اشعارش موج می زد.


محمدنژاد فعال و دوست مرحوم هیاس غریبی در مورد وی اینگونه می گوید:ماموسا هه‌یاس (ایاز)غریبی مشهور به(غریبی هه ورامی)شاعر جوان و خوش ذوق هورامان در 10 اسفندماه 1369 در شهر هورامان تخت به دنیا آمد؛ به گفته خودشان تا زمان حیات 11000 هزار بیت شعر را سروده است.


وی افزود:ماموستا هیاس کتابی ننوشته بود اما درکتاب"هه‌واروو شیعری"خلاصه ای از زندگی 13شاعر هورامان؛زندگی نامه ایشان به همراه نمونه ای از اشعارشان آمده است؛ از دیگر کارهای فرهنگی به همراه اینجانب انجام شده کار ویرایش رمان خانم فریبا اسماعیلی که به زبان هورامی نوشته است؛ اقدام نموده است. ازکارهای برجسته ایشان به همراه تعدادی ازدانشجویان اولین مجله تمام به زبان هورامی
به نام "وانیار" از سوی دانشگاه کردستان منتشر شد.

 

اشعاری از ماموستا هیاس غریبی:


خه‌ڵکوو ده‌گاو ئه‌شقی

ئازیز من خه‌ڵکوو  ده‌گاو ئه‌شقینا

په‌روه‌رده‌و  ئاو و هه‌وا و ئه‌شقینا

خه‌یلێن ئه‌چێگه زیننانی و به‌سیا  

به گووناو  تاته‌و  ئه‌داو   ئه‌شقینا

تا  چه‌مێم  که‌ردێو   ئامانێ  وێرا

دیم  گرێفتاروو   به‌ڵا و  ئه‌شقینا

به هیج دووکترێ مه‌سره‌وۆ زامم

من ده‌رده‌داروو ده‌وا  و  ئه‌شقینا

ئه‌ر نه‌بیاده‌وایو مه‌ردانێ بێ شک

گه‌وره‌شه‌هێدێ جه راو ئه‌شقینا

ئیسه   زانانم   دنیا    ماتێنه  و

منیج هه‌رز و وه‌ن که لاو ئه‌شینا

گۆش مه‌ده و شه‌رعوو ئی دنیا دۆسا

من فه‌قی و حۆجره و مه‌لاو ئه‌شقینا

بازه با سووک بوو لاو ناکه ساوه

چوون گه‌وره پیا جه لاو ئه‌شقینا

من شێت و ساراو ئی غه‌ریبینا

هه‌ر بێ تاقه‌توو ده‌گاو ئه‌شقینا


گفتنی است دو روز پیش با سقوط خودرو به دره هیاس غریبی به همراه مادرش در جاده بنن شهر اورامان جان خود را از دست دادند.

منبع:وبسایت زریوارخبر
طبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، تاریخ، ادبیات/شعر، جفرافیا، اخبار، ده‌گاو زاوه‌ری/روستای دز‌آور، زوانی هه‌ورامی، دینی ومذهبی، مه‌جه‌له‌و وانیاری، هومایون موحەممەدنژاد، مامۆساهه‌یاس غه‌ریبی،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،هورامان غریب شد/ هیاس غریبی شایسته لقب مولوی ثانی/ 11 هزار بیت شعر عرفانه و عاشقانه،
دنبالک ها: وبسایت زریوارخبر،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 مهر 1394 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.