هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م


کتاب منظومه هورامی"روضةالاحباب"

باترجمه وتصحیح زبان فارسی توسط آقای مظهرادوای به بازارکتاب آمد

 هورامان هانه‌به‌رچه‌م


کتاب روضةالاحباب روایتی منظوم و داستانی در مقتل امام حسین علیه‌السلام (به زبان هورامی)، به زودی از سوی انتشارات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر می‌شود.

کتاب روضه الاحباب که توسط مظهر ادوای تصحیح و به فارسی ترجمه شده است به زودی از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و رونمایی خواهد شد. روضه الاحباب روایتی منحصر به فرد از واقعۀ عاشورا و حوادث بعد از آن است که در غرب ایران نضج یافته و عناصر فولکلور و محلی بدان رنگی از تازگی و شیوایی زده است. این اثر منظوم که نشانگر عشق و دلدادگی قوم هورامی و کُرد به امام حسین علیه‌السلام و قیام حماسی اوست، به شیوه‌ای تاریخی – اسطوره‌ای، مصائب خاندان اهل بیت و قیام‎های خونخواهانۀ پیروان آن حضرت را به تصویر می‌کشد و از این رهگذر روایتی متفاوت از قیام عاشورا پیش چشم مخاطب می‎نهد.


پشت جلد کتاب آمده است: واقعه عاشورا و قیام امام حسین تصویر بی بدیلی است که صورتگران معنی را قرن ها به تکاپو و تحیر واداشته است. شاید هیچ واقعه تاریخی دیگری در جهان اسلام، تا بدین حد در قلمرو ادبیات و هنر ایرانی – اسلامی نمود نداشته باشد. منظومه هورامی (گورانی) روضه الاحباب، روایت قیام عاشورا و حوادث پس از آن است؛ روایتی که در غرب ایران نضج یافته و عناصر فولکلور و محلی بدان رنگی از تازگی و شیوایی زده است. این اثر منظوم که نشانگر عشق و دلدادگی هوم هورامی و کرد به امام حسین و قیام حماسی اوست، به شیوه ای تاریخی – اسطوره ای، مصائب خاندان اهل بیت و قیام های خونخواهانه پیروان آن حضرت را به تصویر می کشد و از این رهگذر روایتی متفاوت از قیام عاشورا پیش چشم مخاطب می نهد.

این کتاب به تصحیح و ترجمۀ مظهر ادوای توسط انتشارات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، با شمارگان 1000 نسخه و به قیمت 240000 ریال در 498 صفحه روانه بازار نشر خواهد شد.

منبع:باتشکرازارسال فایل معرفی
وبسایت بساتین توسط آقای ادوای
طبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، تاریخ، ادبیات/شعر، جفرافیا، اخبار، زوانی هه‌ورامی، دینی ومذهبی، دوکترمه‌زهه‌ر ئه‌دوای،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،کتاب منظومه هورامی"روضةالاحباب"باترجمه وتصحیح زبان فارسی توسط آقای مظهرادوای به بازارکتاب آمد،
دنبالک ها: وبسایت بساتین، خبرگزاری پاوه پرس، وبسایت زریوارخبر، کتابخانه‌هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 4 بهمن 1394 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.