اعرض سلام خدمت همه دوستان


با تشکر فراوان  از کمیته های برگزاری مراسم پالگنان   و  تشکر ویژه از مردم فهیم و اگاه پالنگان در روستا و شهر    و  مهمانهای باذوق  که با حضور رنگین شان  فضای روستا را  رویایی کردند.

براستی حماسه یی بود غیرقابل توصیف  که جز حیرانی و  سکوت  در ان لحظه های  ناب  چیزی به ذهنم خطور نمی کرد
و بیگمان  کلمات از بیان ان روز عاجزند.


بار دیگر  خالصانه  و از ته دل  دست همه ی دست اندرکاران  و  میهمانان گرام را میبوسم.

##################


هر کاری  چه در مقیاس کوچک و  چه در مقیاس بزرگ     بخصوص  در مناطق ما   با چالش ها و  مشکلات عدیده ای  روبه روست :   نبود امکانات رفاهی کافی    فضای باز روستا   دوری از تنش     تفاوت سلیقه یی  در  نحوه ی برگزاری  مراسم  و    ارزش قائل شدن  به   دیدگاه  عوام و خواص    از مسائل مهم و تاثیرگذار این مراسم بود 

 مهم تر  از همه ی اینها    دوری از بحث های حاشیه ای  و تفرقه برانگیز   و   پرهیز 100%   از مسائل سیاسی     و  روی اوردن به مسائل فرهنگی  از اولویتهای مراسم امسال بود.

همچنان که مستحضر بودید   نام  جشن نوروز پالنگان    به   فستیوال فرهنگی ادبی هنری هه ورامان ( پالنگان  ) تغییر یافت.  این تغییر نام  در جهت  ارتقای  فرهنگ و  ادب و هنر این مرز و بوم  و همچنین   بالا بردن  سطح اگاهی و کیفیت زندگی مردمان این دیار   که  لایق برترینها هستند  از دغدغه های اعضای فستیوال بود.چه بخواهیم چه نخواهیم  باید با تغییرات جهانی منطبق گشته و  سطح فکریمان را اوج داده   و با  استفاده  از فضای فرهنگی   جهشی درخور نام  پالنگان و هه ورامانات  داشته باشیم   براستی  در این راستا  جای  برای کار بسیار است  و  نباید کوتاهی ورزید. و این  هدف غایی  مستلزم  اتحاد مسئولین شهر و روستا  با  مردم همیشه در صحنه ست     قطعا با همدلی و همفکری  دولت و مردم   برنامه های فرهنگی  کم هزینه تر  و  زود بازده تر خواهند بود. واین  پروسه ی مهم     قطعا با یکی  دو  مراسم حل نخواهد گشت.


###################

رضایت انبوه جامعه   و  بازتاب خیرکننده  از فستیوال امسال  مایه مباهات  و افتخار برای  تمام مردم پالنگان و شهرستان کامیاران است   بشخصه  در پوست خود نمیگنجم   و  این خوشحالی و رضایت همگانی   ارامش خاطر  را به  یکایک برگزارکنندگان به ارمغان اورد.

البته ضعفهایی هم بود که  طبیعی است  چون   در شرایطهای اینچنینی  حساسیت  به اوج خود رسیده    و کمترین ناهنجاری و  بار روانی  میتواند  اسیبهای مخرب و جدی را  برای فستیوال به وجود اورد   لذا  رنجش خاطر برخی  عزیزان را      بر  مخاطره انداختن فستیوال و  عدم برگزاری آن   در سالهای اینده  ارجحیت دادیم  و اجازه ی  سخنرانی فی البداهه و بدون  هماهنگی  را به  هیچکس   و هیچکس  ندادیم    و  اگر دوستان به این امر واقف باشند  حتما  مدارا کرده و  فضا را مثبت خواهند دید.

 البته  مردم ما نیز  بلطف ایزد منان  هشیار بوده  و به مسائل   نگرشی اگاهانه خواهند داشت و بیگمان  شرایط ما را درک خواهند کرد   که   فستیوال  ما فرهنگی  ادبی و هنریست  نه  تریبونی برای بحثهای  دیگر 
 و  این  مهم  اتفاقا   از نقاط قوت  فستیوال امسال بود    که   با کسب اجازه از خانواده های عزادار  برگزار گردید   و   در هنگام برگزاری  حدالامکان  قانونمند و  منظم  به کار خود ادامه داد.   همچنین  به مرور زمان  و  همکاری افراد مستعد   و  با کفایت   کم کاریها  و  ضعفها پوشش داده شده و حتما برطرف خواهد گشت.

پس  لطفا  از تنش و  هرج و مرج بپرهیزید  و  بجای بحثهای احساسی و بی هدف   به  راهکارها و حل معظلات بیندیشید.

###################


 از تمامی دوستان و همراهان و منتقدان     چه در گروه  توسعه و تغییر  و چه در گروه های دیگر      خواستاریم  به صورت علمی و اکادمیک   ضعفها و مشکلات را اسیب شناسی کرده   و  کمیته ی برگزاری فستیوال را  از نظرات پیشنهادات و انتقادات خویش   مطلع سازند.
امید است این فستیوال در سالهای آتی به صورت مستمر ادامه یابد و هرسال بر کیفیت ان افزوده گردد.

ممنون از صبوری شما  برای خوانش این طومار .

ارزومند ارزوهای خوبتان.جشنواره نوروز پالنگان

چند سالی ست که شورای اسلامی روستای پالنگان با همکاری و همیاری پژوهشگران و علاقمندان، مراسم جشن نوروز را در اواخر اسفند ماه در این روستای تاریخی و توریستی برگزار می کنند. این مراسم و جشن بزرگ هر ساله با برگزاری موسیقی های اورامی و سنتی مردم منطقه و اجرای برنامه توسط نویسنگان و شاعران و با حضور  دوستداران فرهنگ و ادبیات این مرز وبوم برگزار می شود.

"حسام مهدی" از بانیان برگزاری این مراسم، ابتدا تاریخ برگزاری این مراسم را روز26 اسفند اعلام کرده بود اما به علت بارش نزولات آسمانی به روزهای 28 و29 اسفند موکول شد.

دیروز جمعه 28 اسفند مراسم در ساعت 3 بعد ازظهر با روشن کردن آتش نوروز آغازشد و گروهی از جوانان با در دست داشتن مشعل آتش و حرکت در میانه روستا این جشن را آغاز کردند و به دنبال آن شادی وپایکوبی حاضرین تا پاسی از شب ادامه داشت. مراسم ادبی این جشن با ارائه شعرومقاله، موسیقی وآوازهای محلی امروز نیز ادامه می یابد.

جشنواره نوروزی پالنگان، از روایت شکست اهریمن تا معرفی جاذبه های گردشگری+تصویر

جشنواره نوروزی پالنگان، از روایت شکست اهریمن تا معرفی جاذبه های گردشگری+تصویر

نوروز در پالنگان

نوروز در پالنگان

نوروز در پالنگان

نوروز در پالنگان

نوروز در پالنگان


منبع: شاهو خبر
طبقه بندی: حه‌سه‌ن عومرانی، فرهنگی و هنری، ادبیات/شعر، اجتماعی، تاریخ، جفرافیا، اخبار، تصاویرومناظرطبیعی وتاریخی، شهرها و روستاهای هورامان، ئێبراهیم شه‌مس، هومایون موحەممەدنژاد، موحەممەد فه‌هیم، هادی سپه‌نجی(خاڵه‌)، باقی شه‌فێعی، په‌رویز ڕوسته‌می، فه‌رزاد مه‌هدی‌نیا(فه‌رزاد ژیواری)، حێکمه‌ت موحەممەدی(خه‌میار)، کوورش(عه‌لی) ساڵحی، په‌رویز بابایی،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد) هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،فستیوال فرهنگی ادبی-هنری هه‌ورامان-پالنگان(مراسم نوروزپالنگان)باشکوه خاصی برگزارشد،
دنبالک ها: سایت خبری تحلیلی هورامانات،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 1 فروردین 1395 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.