تبلیغات
هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

از فارغ التحصیلان اولین دوره خواندن و نوشتن زبان هورامی در پاوه تجلیل شد +عکس


زبان هورامی             14

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ با اهتمام موسسه فرهنگی و ادبی نسیم فرهنگ هورامان، جشن فارغ التحصیلی ۳۷ نفر از فرزندان این دیار که موفق به فراگیری خواندن و نوشتن زبان هورامی شده بودند با شکوه خاص و با حضور فرهیختگان و فرهنگ دوستان اورامان در سالن سینما فرهنگ پاوه برگزار شد.


به گزارش خبرنگار پاوه پرس، روز پنجشنبه ۴ شهریور ماه در پاوه مناسبتی ارزشی به پاس تمجید و تکریم اتمام اولین دوره آموزش زبان هورامی بود که با مساعی ارزنده کاک فتح الله رضایی به سرانجام رسید.شاید دوره آموزش زبان هورامی بصورت موردی و یا توسط بعضی از دلسوزان تشکیل شده باشد اما برگزاری چنین مراسمی که بصورت متمایز به موضوع پرداخته شده باشد

ابراهیم شمس

منحصربفرد بوده و می توان آن را حرکتی مهم و قابل تقدیر تفسیر نمود،که در ادامه می طلبد به موسسه صدرالذکر و نیز جناب آقای رضایی به سبب خدمات ارائه شده تبریک گفت.

 

موسسه موفق نسیم فرهنگ اورامان هرچندوقت یکبار با اجرای برنامه های کیفی رسالت خود را به عنوان یک نهاد فرهنگی به شایستگی در شهرستان پاوه دنبال نموده است. مدیر موسسه ضمن عرض خیرمقدم خدمت فرهنگ دوستان و بلاخص میهمانان ارجمند به تبیین « جه ژن و ته مام بیه ی ده وره و وانای، نویسه ی زوانی هورامی» پرداخت و از یونسکو مدد گرفت تا اهمیت آموزش را با انقراض تعدادی از زبان های موجود دنیا بیان نماید.

 

ابراهیم شمس هر ۱۵ روز از بین رفتن یک زبان را در جهان تهدیدی برای زبان و فرهنگ هایی دانست که در بوته فراموشی قرار گیرند، اما به سبب وجود مراکزی (دانشگاه پیام نور مریوان، سروآباد نودشه، پاوه و ….) این امیدواری وجود دارد که ماندگاری این زبان بیشتر از پیش خواهد بود، زبان هورامی زبان مادری ماست و همگی برای پویایی اش بسیج می شویم و در اینجا به یونسکو اعلام می نمائیم که زبان هورامی به جهت تلاش های معمول همچنان زنده و پویا است.

 

وی آغاز بکار موسسە فرهنگی هنری قلم معاصر کورد «قەڵەمی هاوچەرخی کورد» را به فال نیک گرفت و در ادامه برای دست اندرکاران این موسسه فرهنگی آرزوی موفقیت نمود، به امید که همگی بتوانیم درجهت تعالی فرهنگ غنی هورامان موفق ومنصور باشیم.

 

مدیرعامل موسسه نسیم فرهنگ هورامان به اهداف کاری در طول فعالیت ۱۵ ماهه موسسه پرداخت وگفت: دو هدف عمده را مبنای کارکرد خویش قرار دادیم اول تاسیس انجمن

فتح الله رضایی

ادبی که لازم است از مساعی همه عزیزان دست اندرکار بلاخص کاک هادی سپنجی تقدیر و تشکری داشته باشیم و دیگر هدف را در تشکیل کمیته آموزش بنا نهادیم که خوشبختانه با اهتمام کلیه تلاشگران از جمله کاک فتح الله رضایی این مهم به نتیجه رسید.


شمس در تشریح کارکرد کمیته آموزش گفت: تاکنون با برگزاری ۴ دوره ، آموزش زبان هورامی قریب ۲۰۰ نفر در این کلاسها شرکت نموده اند و اینک نیز با اتمام اولین دوره فارغ التحصیلی ۳۸ نفر را جشن می گیریم.


فتح الله رضایی مدرس کلاس آموزش زبان هورامی که بصورت سیستماتیک ومجازی به آموزش فراگیران این دیار می پردازد در سخنانی به اهمیت ونقش زبان هورامی پرداخت و گفت: تا وقتی که زبان زنده است آن ملت نیز صاحب قدرت ومکنت می باشد، زبان مادری ما هورامی است وبرای بسط وگسترش آن باید آموزش را سرلوحه فعالیت های خویش قرار دهیم تا همچنان ملتی سربلند وزنده باشیم.


رضایی به سختی های کار درطول ۴ سال فعالیت خویش در این زمینه پرداخت و از همسرش به سبب همراهی وتحمل مرارت های کاری تقدیر وتمجید نمود بطوریکه در این مدت نتوانسته است مسافرت برون شهرستانی داشته باشد و به سبب پاسخگویی به کاربران کانال تلگرامی یانه‌وئاوه‌زی که به جهت آموزش مجازی زبان هورامی تشکیل گردیده ، در دسترس باشد.

 

وی در خاتمه گفت:

هدایت محمودی

از اینکه نتیجه مساعی خویش در نوشتن و سرودن اشعار هورامی توسط فراگیران را می بینم بسیار خشنودم…

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان به جهت تقدیراز تلاش های دست اندرکاران موسسه نسیم فرهنگ اورامان درجایگاه قرار گرفت و با تبریک هفته دولت به دولتمردان از مساعی مؤسسه نسیم اورمان در دوران فعالیت تشکر نمود ودر سخنانی افزود: هرکسی که به زبان مادری تعصب نداشته باشد، هرکسی که به فکرخود نباشد قطعاً نمی تواند به دیگران کمک برساند….

 

دکترهدایت محمودی در ادامه با اعلام اینکه موسسە فرهنگی هنری قلم معاصر کورد « قەڵەمی هاوچەرخی کورد » نیز به عرصه فعالیت های فرهنگی شهرستان ملحق می گردد افزود: خوشبختانه در تاریخ ۱۸ شهریور این موسسه بطور رسمی با برگزاری مراسمی افتتاح می شود ودرادامه ابراز امیدواری نمود، با تلاش های معمول و گسترده ی تشکلات فرهنگی شاهد ارتقا وتعالی فرهنگ غنی اورامان باشیم.

 

خاتون آمنه رحیمی بانویی که به سبب بیماری خاص، مدت ها درکما به سر می برد وبه واسطه این ضایعه، متاسفانه اندام های حسی وحرکتی خویش را از دست داده

آمنه رحیمی بود، در جایگاه قرار گرفت تا برنامه ی خویش را اجراء نماید، این بانوی فرهنگ دوست هرچند که اینک ناشنوای مطلق است اما با کمال خوشبختی بخش اعظمی از تواناییهای خویش را باز یافته بطوریکه اینک با توانمندی به عنوان یک فرهیخته به سرودن اشعار ودلنوشته های زیبایش می پردازد که با تحسین همگام همراه بود و قرائت شعر ایشان نیز این قاعده مستثنی نبود.

 

کاک  رئوف محمودپور از هورامان دیگر فرهیخته ای بود که به اهمیت زبان مادری پرداخت وگفت: در هیچ جنگلی ندیدیم که کلاغی به کبوتر بگوید که با زبان من سخن بگو ویا شیری که شکم آهویی را پاره می کند نمی گوید باید مثل من غرش نمائید، بنظر من باید زبان را با مسائل سیاسی در هم نیامیزیم، این یک پدیده ی طبیعی است وهرکسی حق دارد با زبانی که برایش لالایی گفتند با آن حرف بزند وبه توسعه فکری آن بپردازد. البته خوشبختانه کسی مانع نشده که با زبان مادری به تکلم بپردازیم

 

محمودپور گفت: ما اینک دچار بحران هویتی شده ایم، باید به سرچشمه هویت خویش بازگردیم، درگذشته این مشکل نبوده است هرکسی که اهل هر منطقه ای بوده توانسته است با زبان مادری خود به تکلم می پرداخت ، منع ومحدودیتی وجود نداشت، در دوران مدرنیسم بعضی از عوامل همانند عقل گرایی و… سببمحمدرئوف محمدپور گردید که مرکز گرایی بیشتر مورد توجه قرار گیرد، این دیدگاه معتقد است ،برنامه ریزی از مرکز صورت گیرد…وتشخیص مصلحت مردم از مرکز منشاء گیرد، چرا این هویت به هم خورد هر انسانی بفکر هویت محلی افتاد ومانیز مثل همه آنهایی که به دنبال هویت خویش هستند باید در این راه تلاش نمائیم، هرچند که ما دیر خود را یافتیم اما این امیدواری وجود دارد که داریم حرکت می کنیم

 

این فعال فرهنگی در خاتمه افزود: فرهنگ ما فرهنگ تعامل، تسامح ، همسازی بوده فرهنگ مسالمت آمیزی که وقتی از آن بحث می شود دلیلی برای مقابله با دیگران فرهنگ ها از آن تعبیه ویا تلقی نمی گردد ، مثل دیگرانی که فرهنگ دارند ما نیز احساس می کنیم که دارای فرهنگی هستیم وبرای سعادت وسرفرازی همه فرهنگ ها بهترین ها را مسالت می نمائیم .

 

عادل محمدپور نیز با تقدیر از اهتمام موسسه فرهنگی نسیم اورامان گفت زبان مادری را مقوله ای فطری، علمی و… دانست، فیلسوفی معتقد است اگر زبان از حمایت اهرم سیاسی برخوردار شود می توان به آن زبان گفت، اما من برخلاف این دیدگاه معتقدم اگر بر روی زبانی کار کنید آن زبان باقی می ماند ،

وی به نگرش یونسکو درخصوص زبان های کوچک وبزرگ پرداخت وگفت: زبان بزرگ وکوچک وجود ندارد، به هرزبانی خدمت شود آن زبان صاحب جایگاه می شود

عادل محمدپور

، وی آموزش ویادگیری راحق هر شهروندی دانست که موسسه نسیم هورامان بلاخص کاک فتح الله رضایی به درستی برای آن مایه گذاشتند.

عادل محمدپور گفت خوشبختانه هیچ مانعی برای عدم پرداختن به زبان مادری وجود ندارد، چرا که اگر زبانی ازبین رود این ضرری بر دانش بشری است،


این فعال فرهنگی در ادامه پیشنهاد نمود که تشکلات فرهنگی منطقه کمیته ای را تشکیل دهند که به دستور زبان هورامی بپردازند( فرهنگستان زبان هورامی) بلاخص دستور زبان توصیفی مبادرت گردد تا آموزش از یک سرچشمه مطمئن آغاز گردد وهریک از مدرسین بتوانند بصورت واحد عمل نمایند واز تفرقه …اجتناب گردد.

وی پیشنهاد دیگر را ارتباط با دنیا دانست وگفت نباید از تعامل هراسید، ترجمه دانش دیگران می توانند به کمک آید تا وقتی دیگری را نشناسیم نمی توانیم خودرا بشناسیم

سرکوت عزیزی

(هردوحالت آن می تواند آن می تواند صدق نماید)

 

سرکوت عزیزی دبیر انجمن یاهور سروآباد با تمجید از پیشنهادکاک عادل محمدپور به آمادگی انجمن خویش با دیگر تشکلات فرهنگی درجهت همسان سازی کلمات مسطلح و…اعلام نمود تا از سلیقه ای و تفرق … اجتناب نمایند برای اینکار باید مرزهای هورامان را برداریم مریوان پاوه وسروآباد و…. همه دست به دست هم نهند ودر این مسیر گام بردارند. وی درپایان گفت: بیائیم نامه ای به یونسکو بنویسیم وتهدید حاصله مبنی بر ازبین رفتن زبان هورامی را به سبب فعالیت های درحال انجام بردارند.

 

فایق رستمی شاعری از ژاورود حامل سلام علما وشاعران نقاط مختلف هورامان خطاب به مردم پاوه بودند که به زیبایی به ادی مطلب پرداخت، کاک حسن خیاط دیگر مدرس زبان هورامی از دیار سرفراز هورامان بود که با مساعی خویش فراگیری زبان مادری را به فرزندان هورامان آموزش می دهد در سخنانی به تفاوت ریشه کاربردی کلمات اشاره نمود و خواستار توجه به موضوع شدند، حسین وفایی نیز به اهمیت زبان مادری ولزوم پاسداشت آن پرداخت واز جنبه های روانکاوی وعلمی موضوع را مورد بررسی قرار داد.

 

کاک فایق لطفی فعال اجتماعی در ادامه توضیحاتی درخصوص بیان واژه ها وشیرینی زبان هورامی پرداخت وبا قرائت شعری تحسین دیگران را برانگیخت. آنچه حائزتوجه

فایق لطفی

بود واهمیت کلاس های آموزشی کاک فتح الله رضایی را بیشتر از پیش نمایان می ساخت،ارائه مقالات متعدد از دانش اموزی بنام سرکار خانم اسراء ازکات است که با تسلط کامل در سایت های محلی شهرستان به ارائه مطلب می پردازند ، سرکارخانم شادیه رحمانزاده دیگر فارغ التحصیل کلاس آموزشی زبان هورامی بود که با ظرافت و زیبایی هرچه تمام تر شعری در وصف استاد خویش سرودند واز زحمات متقبل شان تمجید وتقدیر نمود.

ملامحسن رستمی با تلاوت دلنشین کلام حق حاضرین را به وجود آورد و کاک هادی سپنجی شاعر توانمند وعضو فعال موسسه نسیم فرهنگ اورامان مجری برنامه بودند، کاک باقی شفیعی شاعر شهرمان اثر هنری «شمشال» تقدیم حضور حاضرین در مجلس نمود. کاک لایق ابراهیمی شعری دروصف پیری از نگاه آئینه قرائت نمود وبا سآواز سیاچمانه که با همراهی شمشال کاک باقی بود.

پایان بخش برنامه اهداء لوح سپاس به مدرس و فراگیران اولین دوره آموزش زبان هورامی توسط فعالین ادبی فرهنگی بود تا یاد وخاطره این روز مبارک همچنان در ذهن ها ماندگار بماند.

گفتنی است اسامی فارغ التحصیلان اولین دوره خواندن و نوشتن زبان هورامی به شرح ذیل می باشد:

۱- مینو نادری ۲- هستی صادقی ۳- صنم غفوری ۴- اشکان رضایی ۵- پریا احمدی ۶- ثنا گلشنی ۷- روناک وفایی ۸- طیار یوسفی ۹- نادیا کرمی ۱۰- بدیعه ولی ۱۱- شایسته فتحی ۱۲- نگین شریفی ۱۳- کاوه شکری ۱۴- یسرا شریفی ۱۵- ماریا قادری ۱۶- احسان لقمانی ۱۷- شکوفه بکریان ۱۸- شاهو معاذی ۱۹- عطیه اخدر ۲۰- ارجمند عزیزی ۲۱- نگار رضایی ۲۲- زهره فیضی ۲۳- عادل رحیمی ۲۴- شیوه محمدپور ۲۵- محمد کریمی ۲۶- شادی رحمانزاده ۲۷- احمد یوسفی ۲۸- ژیلا هلاکو ۲۹- رویا رحمانی ۳۰- آمنه رحیمی ۳۱- سینا ازکات ۳۲- گونا راهپیما ۳۳- ژیلا سهرابی ۳۴- شیما ازکات ۳۵- فاطمه حیدری ۳۶- اسرا ازکات ۳۷- بصیر سپنجی

 

زبان هورامی 1

 

زبان هورامی 2

 

زبان هورامی 11

 

ملامحسن رستمی

 

زبان هورامی 7

 

باقی شفیعی

 

زبان هورامی 9

 

اسراء ازکات

 

حسن خیاط

 

زبان هورامی 5

 

کاکابرایی

 

زبان هورامی 12

 

حسین وفایی

 

شادیه رحمانزاده

 

زبان هورامی 10

 

زبان هورامی 3

 

لایق ابراهیمی

 

باقی شفیعی

 

زبان هورامی 6

 

زبان هورامی 8

 

زبان هورامی 13

 

زبان هورامی 14

 

نسیم فرهنگ اورامان

منبع خبر:با تشکر از آقای میلاد یوسفی از خبرگزاری پاوه پرس
طبقه بندی: فرهنگی و هنری، ادبیات/شعر، اخبار، زوانی هه‌ورامی، شهرها و روستاهای هورامان، نه‌سیمووفه‌رهه‌نگوووهه‌ورامانی، ئێبراهیم شه‌مس، ڕه‌ئوف مه‌حموودپوور، عه‌بدوڵڵا حه‌بیبی، عادڵ موحەممەدپوور، ئێحسان ئه‌تابه‌ک، موحەممەدره‌شید ئه‌مینی، سه‌رکه‌وت عه‌زیزی(نه‌به‌ز)، مه‌هدی ئه‌بری(هه‌ورام)، فه‌تحوڵڵا ڕه‌زایی، هادی سپه‌نجی(خاڵه‌)، باقی شه‌فێعی، حافێز ئه‌حمه‌دی(سەروەش)، دوکتورهێدایه‌ت مه‌حموودی، عه‌دنان مورادی، موحەممەدمۆمن یه‌زدانبه‌خش، مامۆسامۆمن نووری، فایق لۆتفی، مێهران ئه‌حمه‌دی، ئامینه ڕه‌حیمی(ژوان)، شایسته فه‌تحی، کوورش یوسفی(ئاریا)، مەحموود ئەزەغ(ویلان بڵبه‌ری)،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،از فارغ التحصیلان اولین دوره خواندن و نوشتن زبان هورامی در پاوه تجلیل شد +عکس،
دنبالک ها: خبرگزاری پاوه پرس،
نوشته شده در تاریخ شنبه 6 شهریور 1395 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.