هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م
جلسه هماهنگی و برنامه ریزی تشکیل کمیته های علمی و اجرایی
 جهت تکمیل پرونده مقدماتی ثبت جهانی هورامان برگزار گردید


با توجه به اطلاع رسانی و مصاحبه آقای پویا طالب نیا مسئول پایگاه اورامانات سازمان میراث فرهنگی شهر هورامان با مدیر وبلاگهه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م جلسه هماهنگی و برنامه ریزی جهت تشکیل کمیته های علمی و اجرایی برای تهیه پرونده مقدماتی هورامان تخت به ریاست سید محسن علوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان؛ این جلسه به ریاست مدیرکل میراث فرهنگی و با حضور دکتر قطب الدین صادقی استاد بزرگ و هنرمند نام اشنای کشور، مهندس فاروق کیخسروی نماینده اتاق بازرگانی کردستان، آقای اداک رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی،  دکتر رحمت نادری باستان شناس، دکتر محمد رضا قدری زمین شناس، دکتر ورزنده رئیس پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر بختیار بهرامی نماینده گروه معماری دانشگاه کردستان، محمد رشیدی معاون میراث فرهنگی استان، مهرداد کیانی مسئول حراست اداره کل میراث، پویا طالب نیا سرپرست پایگاه هورامان برگزار گردید.

سید محسن علوی مدیر کل میراث فرهنگی کردستان؛ ثبت منظر فرهنگی هورامان یک اقدام اساسی در جهت حفظ و پاسداشت این منطقه بسیار با ارزش است. که با توجه به ارزش تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و طبیعی می‌تواند به بخشی از آثار شاخص جهانی تبدیل شود.
وی افزود؛ کلیه ادارات و نهادهای دولتی و همچنین بخش خصوصی باید اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی کردستان را یاری نمایند. ثبت جهانی هورامان نیازمند یک برنامه ریزی دقیق، تشکیل کمیته های علمی و تکمیل و تهیه یک پرونده مفصل است.
اقای طالب نیا سرپرست پایگاه هورامان؛ به تشریح مزیتهای ثبت یک اثر در فهرست میراث جهانی پراخته و به ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در هورامان اشاره نمودند.
در ادامه دکتر قطب الدین صادقی هورامان را به عنوان بخشی بسیار مهم از فرهنگ کردستان و ایران نام برده و گفتند این منطقه بیش از اینها نیازمند توجه مسئولین ارشد کشوری و استانی است. ایشان بر اهمیت حفاظت از آثار ماندگار بشری به ویژه هورامان تاکید نمودند و ثبت جهانی هورامان را بسیار مهم و اقدامی موثر دانستند.
دکتر قطب الدین صادقی ابراز نمود: هورامان حاصل سالها تعامل انسان با طبیعت است که در صورت به ثبت رسیدن جهانی باعث حفظ این اثر به صورت اصولی و صحیح خواهد شد و به تمامی جهانیان نیز معرفی خواهد شد.
اقای کیخسروی هم بر توجه و همکاری مسئولین کشوری و استانی با توجه به قرار گیری این اثر مهم در نقاط مرزی کشور تاکید نمودند و آقای اداک هم
از آمادگی کمیسیون گردشگری برای هر نوع مساعدت در جهت نهایی شدن ثبث جهانی منظر فرهنگی هورامان گفتند. در ادامه سایر اعضا جلسه به بیان دیدگاه‌های خود پرداخته و در پایان جلسه پس از تشریح وضعیت منطقه هورامان، اقدامات صورت گرفته شده در قبل،جلسات برگزار شده و بحث و بررسی پیرامون شیوه شروع اقدامات ثبت جهانی هورامان مواردی به شرح ذیل مصوب گردید:
-تشکیل جلسات تخصصی و ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته شده توسط اعضا و روسای کمیته های اصلی ثبت جهانی هورامان:
-برنامه ریزی و تخصیص اعتبارات لازم توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان
- اقای دکتر قدری به عنوان مدیر کارگروه مطالعات علوم طبیعی هورامان معرفی گردید.
-آقای دکتر ورزنده به عنوان مدیر کمیته مطالعات فرهنگ و ادبیات هورامان
-دکترقطب الدین صادقی مدیر  کمیته مطالعات مردم‌شناسی هورامان
-دکتر بهرامی مدیر کمیته مطالعات معماری هورامان
-رحمت نادری بعنوان مدیر مطالعات باستان شناسی هورامان معرفی و تعیین شدند.

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌مطبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، تاریخ، جفرافیا، اخبار، تصاویرومناظرطبیعی وتاریخی، شهرها و روستاهای هورامان، پویا تالب نیا،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،جلسه هماهنگی و برنامه ریزی تشکیل کمیته های علمی و اجرایی جهت تکمیل پرونده مقدماتی ثبت جهانی هورامان برگزار گردید،
دنبالک ها: خبرگزاری سلام پاوه،
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 18 شهریور 1395 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.