ضرورت تشکیل خانه فرهنگ و موزه حیات طبیعی هورامان / محمد محمودی

محمد محمودی

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ یکی از مهمترین شاخص ها برای شناسایی ارزشهای تاریخی و فرهنگی در کشورها وضعیت آثار تاریخی- فرهنگی با ارزش ثبت شده در فهرست آثار جهانی است. ( شادمهر، ۱۳۹۴، ۸ ) بدین سان در ادبیات سازمان جهانی یونسکو، میراث فرهنگی به مثابه ثروت بشری تلقی می ­شود که از نیاکان گذشته پویه و پویش خویش را در بستر زمان و مکان ادامه داده تا به دست مردمان امروزی رسیده ( مستکین، ۱۳۹۴، ۲) که بیان­ کننده­­ ی پیشینه ­­ی تاریخی، تمدن و فرهنگ هر کشوری است. ( رضوانی، ۱۳۸۴، ۶۸)

 

ایران به گواه سازمان جهانی یونسکو، از نظر وجود آثار تاریخی و فرهنگی در میان هشت کشور نخست جهان جای دارد و از منظر جاذبه­ های اکوتوریستی و تنوع اقلیمی جزو پنج کشور برتر دنیاست. ( فرزین و نصیری، ۱۳۹۲، ۱۰۱) این آثار فرهنگی- تاریخی که پیوندی ناگسستنی با فضای جغرافیایی اطراف خود دارند و موجبات تحسین همگان شده و گردشگری فرهنگی را نیز در پی داشته ­اند، عامل بسیار مناسبی برای توسعه همه جانبه ­نگر و بعبارتی ( توسعه پایدار) هستند. ( گیاهی، ۱۳۹۴، ۲)

 

اهمیت حفاظت از میراث فرهنگی و میرث طبیعی موضوعی است که از ۱۹۷۲ میلادی در سطح بین المللی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. که از میراث فرهنگی و طبیعی برای تعادل بخشیدن به حیات انسان­ها و دست­ یابی به توسعه پایدار که روند تکامل تمدن بشری را در پی خواهد داشت، ( اویلی، ۱۳۹۴، ۲) سخن به میان آمد. لذا طرفداران میراث، گفتمان دیدگاه میراث فرهنگی- طبیعی را به عنوان کمک قابل توجهی را که منجر به تلاش­ های گسترده تر برای ایجاد جوامع پایدار را می­شود، ایجاد کرده است. (bouchier, 2013, 8)

 لذا امروزه میراث فرهنگی را هسته مرکزی یک جامعه و تعیین کننده نگرش­ها، اهداف و تحولات در ستون مرکزی هرم توسعه پایدار می­دانند. علاوه بر دیدگاه­های اقتصادی، اجتماعی و زیست­ محیطی، میراث فرهنگی نیز به عنوان یک منبع بالقوه در زمینه اشتغال­زایی، هویت نسل­ها، سرمایه اجتماعی، تنوع فرهنگی و غیره به حساب می آید. ( greffe,2011)

 

همچنین اتحادیه اروپا در سندی تحت عنوان منشور اروپایی بر میراث روستایی نه تنها آن را واجد توانایی بالقوه برای تحرک بخشی به توسعه اقتصادی و فرهنگی دانسته بلکه به عنوان موتور محرکه توسعه پایدار منطقه ای و واجد نقش محوری در تعادل بخشی میان شهر و روستا خوانده است. ( council europe,1996 )

 

در یک نگاه جامع می توان دریافت که میراث فرهنگی اثرات بیشتر و بزرگتری در فرایند توسعه پایدار دارد. میراث فرهنگی باعث افزایش پتانسیل موثرتر شدن توسعه، ارتقای پایداری و جامعیت و فراگیری آن و بدست آمدن منابع اقتصادی مادی و غیر مادی می شود. لذا یک منبع چند منظوره تلقی شده و در حوزه های مختلف توسعه اثر می گذارد.

 

همراه با تحولات زمانه، علم موزه داری نیز شیوه های نو و متفاوتی را به منظور حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی، اختیار کرده و بی شک وجود موزه به عنوان یک نهاد فرهنگی در اجتماع بسیار ضروری است. نقش حیاتی موزه ها در جوامع بشری نقشی بدیع، ماندگار و مروج ناب ترین پدیده های فرهنگی است. موزه ها از معدود مراکز حافظ یادگاران نسل گذشته و در حقیقت فرزندان هنر و تاریخ هستند. ( مکوندی، ۱۳۹۳، ۱)

 

منطقه هورامان با سابقه زیست هزاران ساله خود از جمله مناطق فرهنگی محسوب می­شود که در درون خود گنجینه بی­بدیلی از چگونگی تعامل انسان با محیط خشن و سخت کوهستان را به نمایش گذاشته است. گنچینه­ای که از طرفی میراث طبیعی همچون مناظر طبیعی هماهنگ و متنوع، همراه با پوشش گیاهی، صخره­ ها، رودخانه­ ها، آبشارها و نظایر آن و میراث فرهنگی معنوی در قالب مراسم، زیارت، رسوم، جشنها، در کنار عوامل کالبدی به عنوان عوامل مهم و هویت بخش در هورامان برجای مانده است.

 

لذا ضرورت دارد جهت تسریع در ثبت جهانی هورامان دو موزه تحت عنوان خانه فرهنگ هورامان و حیات طبیعی هورامان دایر گردند که علاوه بر تسریع در ثبت جهانی هورامان، در حوزه های مختلف توسعه اثر می­گذارد و سبب ایجاد پیوند و تعصبی عمیق بین مردم و گذشته شان می­شود و به نوعی زمینه ساز حفظ ریشه های سنت ها در تارو پود جامعه می شود و همچنین سبب ایجاد شناخت و آگاهی کافی گردشگران از فرهنگ و طبیعت منطقه هورامان می­ شود.

 منبع خبر:
پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس

محمد محمودی، دانشجوی دکترای جغرافیایی دانشگاه تهران
طبقه بندی: جفرافیا، تاریخ، فرهنگی و هنری، اجتماعی، شهرها و روستاهای هورامان، تصاویرومناظرطبیعی وتاریخی، محه‌مه‌د مه‌حموودی،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،ضرورت تشکیل خانه فرهنگ و موزه حیات طبیعی هورامان / محمد محمودی،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 شهریور 1395 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.