تبلیغات
هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م
تالار وحدت تهران وتجلیل از اسطوره موسیقی هورامان «عثمان هورامی » + عکس
عثمان-هورامی

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ سخنگوی خانه موسیقی ایران گفت: بیاییم موسیقی را ابزار دعواهای سیاسی نکنیم. شما در هر برنامه ای که بروید اگر دنبال حاشیه باشید بی تردید حاشیه پیدا می کنید همانطور که در عزاداری حضرت سیدالشهدا نیز حاشیه پیدا می شود.

به گزارش خبرنگار پاوه پرس به نقل از خبرنگار موسیقی فارس، هفدهمین جشن خانه موسسیقی ایران شب گذشته با حضور جمعی از اهالی موسیقی و مسولین در تالار وحدت تهران برگزار شد.

*اجرای ارکستر خانه هنرمندان ایران به رهبری محمد سریر!

 


 1-جشنواره-خانه-موسیقی-ایران

در ابتدای این مراسم محمد سریر رییس شورای عالی خانه هنرمندان ایران همراه با ارکستر خانه هنرمندان روی صحنه آمد و دو قطعه را اجرا کرد: سریر در این مراسم گفت: ما باید طی سال های آینده در عرصه موسیقی دنبال هنرمندان جوانی باشیم که واقعا از استعدادهای نابی برخوردارند بنابراین لازم است ما هم به سهم خود از هنرمندان جوان حمایت بیشتری کنیم. به هر ترتیب بسیار خوشحالم که چنین ارکستری در خانه هنرمندان ایران تشکیل شده و ما می توانیم در خدمت شما عزیزان باشیم.

وی افزود: دوست دارم در اینجا از یکی از هنرمندانی یاد کنم که همواره طی سال های اخیر در کارهای خیرخواهانه تلاش های بسیار چشمگیری در عرصه موسیقی انجام داده است او از جمله انسان هایی است که جایش واقعا در اینجا خالی است و من امیدوارم بار دیگر شاهد حضور دوباره ایشان روی صحنه باشیم . من این قطعه را به استاد محمدرضا شجریان تقدیم می کنم.

*فعالیت های خانه موسیقی شتاب گرفته است!

 جشنواره-خانه-موسیقی-ایران-12

حمیدرضا نوربخش در ادامه این مراسم ضمن اشاره به برگزاری هفدهمین جشن خانه موسیقی ایران گفت: خدا را شاکرم که انتخابات هیئت مدیره خانه موسیقی با نظم و ترتیب کامل برگزار شد و همه کانون های ده گانه این مجموعه صنفی منتخبان خود را شناختند. همانطور که می دانید تمامی موارد مربوط به این انتخابات هم تحت نظارت خاصی برگزار شد که شائبه ای بوجود نیاید که خوشبختانه هم این چنین نشد.

وی افزود: به هر حال با توجه به این انتخابات فصل جدیدی از فعالیت های خانه موسیقی وجود دارد که با منتخبان تازه نفس این مجموعه شتاب بیشتری گرفته و من امیدوارم بتوانیم با این فضای جدید بر چالش های فائل بیاییم.

*رسانه ملی حلقه مفقوده موسیقی است

 

این خواننده موسیقی سنتی در ادامه با بیان اینکه یکی از چالش های پیش روی خانه موسیقی بحث اشتغال هنرمندانی است که چه در آموزشگاهها و چه در آکادمی های موسیقی مشغول فعالیت هستند، عنوان کرد: لازم است تا برای اینها فکری کرد. ما هم اکنون با خیل عظیمی از جوانان با استعدادی مواجه هستیم که در حوزه اشتغال با مشکل روبرو هستند و این سئوال پیش می آید کدام عرصه برای اینها مهیا است؟ به اعتقاد من برای پاسخ به این سئوال باید به رسانه ملی رجوع کرد که هیچ گونه تلاشی در این راستا نمی کند و می توان گفت که حلقه مفقوده ما است.

 

نوربخش ادامه داد: جشنواره-خانه-موسیقی-ایران-5یکی دیگر از چالش هایی که ما هیچ گونه توجیه منطقی برای آن پیدا نکردیم بحث ممانعت بانوان هنرمند نوازنده روی صحنه های اجرای موسیقی است که ما نفهمیدیم مانع شدن از این موضوع چه وجهی دارد؟ ما بر این باوریم اگر بانوان هنرمند می توانند در آکادمی ها و آموزشگاههای موسیقی تحصیل کنند پس چطور نمی توانند روی صحنه کار کنند و متاسفانه در بعضی از شهرها با هنرمندی آنها روی صحنه مخالفت می شود. واقعا لازم است تا برای این موضوع نیزکه رویکرد کاملا قانونی دارد تکلیفش مشخص شود نه اینکه صورت مسئله را پاک کنیم.

وی درباره لغو کنسرت ها نیز گفت: وقتی ما یک قانون داریم، یک نظام داریم و یک حاکمیت داریم پس چرا در بخش هایی از جغرافیای این سرزمین کنسرت غیرمجاز است و کسی نمی تواند در آنجا برنامه ای اجرا کند. این موضوع عجیب و غریبی است که باید به آن توجه بیشتری کرد.

*۹۹ درصد از مردم می گویند که اجرای برنامه موسیقی در شهرهای زیارتی مشکلی ندارد

وی تصریح کرد: وقتی در نظرسنجی برنامه «زاویه» شبکه چهارم سیما ۹۹ درصد از مردم می گویند که اجرای برنامه موسیقی در شهرهای زیارتی مشکلی ندارد، اگر نظر فقها از بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری تا دیگر مراجع بر این مبنا است که چنین ماجراهایی را باید به عرف واگذار کرد، پس باید به این نکته برسیم که افکار عمومی یعنی عرف و وقتی عرف مشکلی برای برگزاری کنسرت ندارد بنابراین برگزاری کنسرت هم مشکلی نخواهد داشت.

نوربخشجشنواره-خانه-موسیقی-ایران-10 با بیان اینکه همه ما باید تابع قانون باشیم، عنوان کرد: اتفاقا بزرگترین دستاورد نظام جمهوری اسلامی ایران قانون است که متاسفانه در چند روز اخیر با اتفاقات ناگواری که در شهر قم افتاده ماجرا را برای ما ناراحت کننده کرده است. همین چند روز پیش در شهر قم توسط یک گروه بسیار خوب و ارزشمند موسیقی برنامه ای هنجارمند و هنری با محتوای قابل دفاع و اشتیاق و استقبال زایدالوصف مردم در قم اجرا شد که متاسفانه برخی ها آمده اند و با دستاویز کردن چند حاشیه، پای مراجع محترم عالیقدر را به ماجرا کشاندند.

*موسیقی را ابزار دعواهای سیاسی نکنیم

عضو هیات مدیره خانه موسیقی ایران ادامه داد: چرا باید باور کنیم اینها توسط کسانی که حاشیه را دوست دارند دغدغه دین است؟ بیاییم موسیقی را ابزار دعواهای سیاسی نکنیم. شما در هر برنامه ای که بروید اگر دنبال حاشیه باشید بی تردید حاشیه پیدا می کنید همانطور که در عزاداری حضرت سید الشهدا نیز حاشیه پیدا می شود.

 نوربخش به اتفاقات روزهای اخیر شهر قم اشاره کرد و گفت: وقتی موسیقی بر اساس مجوز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم اجازه روی صحنه رفتن دارند چرا عده ای دنبال دستاویزهایی هستند که در روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری دعواها را بالا می برد. من از این افراد می خواهم دستاویز دیگری را برای دعواها پیدا کنید. مطمئن باشید اهالی موسیقی دغدغه مراجع عالیقدر دینی را خوب می فهمند. ما هم دینمداری را و هم قانونمداری را می فهمیم پس برای چه حاشیه درست می کنید و آنهایی را که دغدغه دینی دارند وارد این دعواها می کنید؟ من از مسئولان محترم وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی می خواهم که پای این قضیه بایستند چرا که تنها چیزی که باید روی آن پافشاری کنیم قانون است و بس.

این خوانندهجشنواره-خانه-موسیقی-ایران-16 در بخش پایانی صحبت هایش گفت: جای استاد شجریان در این مراسم خالی است. خوشبختانه ایشان چندی قبل به سلامت از آمریکا به ایران بازگشتند و هم اکنون نیز با حمایت مستمر و تلاشگر عزیزان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت بهداشت کمک می کنند تا حال جسمی این هنرمند بهبود پیدا کند. صدای استاد محمدرضا شجریان حق الناس است این حق الناس را باید به مردم برگرداند. امیدوارم در این روزها رسانه ملی به این ماجرا نیز فکر کند چرا که در ماه رمضان صدای او را از مردم دریغ کرد. به هر حال این روزها، روزهای وحدت است و ما اهالی موسیقی باید ید واحده باشیم و با کمک دولت محترم مشکلات را حل کنیم.

*تجلیل از عثمان هورامی و حسین طیبی

در ادامه هفدهمین جشن خانه موسیقی ایران از عثمان هورامی سیاه چمانه خوان منطقه اورامانات کردستان، حسین طیبی پژوهشگر و نوازنده موسیقی منطقه مازندران، احسان عبدی پور نوازنده سرنا منطقه لرستان، علی اسدی نوازنده کرنا منطقه مسجد سلیمان تجلیل شدند.

همچنین در ادامه این مراسم نیز سوسن بخشایش صدابردار، میلاد کیایی آهنگساز و نوازنده سنتور، فرمان مرادی از سازندگان مطرح ساز ایرانی، سید عباس سجادی مجری ومدیر فرهنگسرای نیاوران تجلیل شد.

*معرفی آلبوم های برگزیده

معرفی آلبوم های برگزیده هفدهمین جشن خانه موسیقی دیگر بخش ایتم مراسم بود که در این بخش آلبوم های «از روزگار رنگ امیز» به آهنگسازی کوروش دانایی و خوانندگی وحید تاج و آلبوم «هیچ مگو» به آهنگسازی احسان ذبیحی فر و خوانندگی مجتبی عسگری به صورت مشترک آلبوم برگزیده این بخش شدند. فریدون شهبازیان، هوشنگ کامکار و میلاد کیایی جوایز این بخش را به برگزیدگان اهدا کردند.

جشنواره-خانه-موسیقی-ایران-19

 

عثمان-هورامی

 

جشنواره-خانه-موسیقی-ایران-7

 

جشنواره-خانه-موسیقی-ایران-3

 

جشنواره-خانه-موسیقی-ایران-2

 

جشنواره-خانه-موسیقی-ایران-6

 

جشنواره-خانه-موسیقی-ایران-4

 

جشنواره-خانه-موسیقی-ایران-17

منبع: پاوه پرس
طبقه بندی: فرهنگی و هنری، ادبیات/شعر، تاریخ، اخبار، زوانی هه‌ورامی، تصاویرومناظرطبیعی وتاریخی، شهرها و روستاهای هورامان، مامۆساعوسمان هه‌ورامی،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،تالار وحدت تهران وتجلیل از اسطوره موسیقی هورامان «عثمان هورامی » + عکس،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 12 مهر 1395 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.