هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

معرفی فرهیخته ای ازدیار یارسان

بە گزارش 'هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م'،طیب طاهری نویسنده و پژوهشگر کرد، در سال 1357 خورشیدی پا به عرصه ی گیتی می گذارد  و درشهر صحنه کرمانشاه نشو و نما پیدا می کند. در سن 24 سالگی سرانجام را برای اولین بار به شکلی جامع و کامل تا به آن روز در هزار صفحه آماده‌ی چاپ می کند و آنرا نزد استادمظهر خالقی در انستیتو فرهنگی کرد در سلیمانیه به چاپ می رساند. سپس شرحی تحلیلی و تحقیقی بر اساس منابع جامع و کامل در سال 2009 در باب تاریخ و فلسفه ی نهضت های فکری کردستان ارائه می دهد.

از سال 2004 تمام کشورهای دارای سکنه‌ی یارسان را به جهت انجام تحقیقات میدانی به سفر سپری نموده و علاوه بر مصاحبه  و مصاحبت با بزرگان مناطق مختلف از کتابخانه های این کشورها نیز به جهت استخراج نسخ خطی مربوط به حوزه تخصص و مورد پژوهش استفاده نموده است و هم اکنون آرشیوی از نسخ خطی مربوط به کلامهای هورامی و شاهنامه ی کردی را در اختیار دارد.
در سال 2010 زیگ آریایی کردی را در باب نجوم و گاه‌شمار موجود در کردستان بر اساس اسناد موجود تالیف می کند. بنیاد دایره المعارف یارسان را در سال 2013 می گذارد و در همان سال زبور حقیقت را در 1200 صفحه در مرکز نشر و تحقق مکریانی به چاپ می رساند.
هم اکنون نیز مشغول گردآوری، تدوین و  تصحیح کلامهای یارسان از ابتدا تا انتها یعنی از قرن دوم هجری تا قرن سیزدهم می باشداز آثار ایشان:

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م
هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

سرانجام، آیین یارسان، پژوهش و نوشته: طیب طاهری،
ویراستار کلامها: استاد سروش، جمعی از سادات یارسان،
 اربیل: چاپخانه آراس، چاپ اول: ۲۰۰۷.

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

 هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌مطبقه بندی: فرهنگی و هنری، ادبیات/شعر، اخبار، زوانی هه‌ورامی، تاریخ، اجتماعی، جفرافیا، دینی ومذهبی،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،معرفی فرهیخته ای ازدیار یارسان،
دنبالک ها: کتابخانه‌هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 30 آذر 1395 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.