به پاس قدردانی از خانواده‌های کولبران جان‌باخته؛
اهالی روستای چشمیدر مراسم باستانی خود را برگزار نکردند
مراسم 5 اسفند نوروز باستانی منطقه هورامان در روستای چشمیدر به پاس قدردانی از ایثار سیم‌بانان کردستانی و احترام به خانواده‌های کولبران جان‌باخته امسال برگزار نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، قرن پنجم هجری یا یازدهم میلادی دوران حکومت سلجوقیان در ایران بود سلطان جلاالدین ملکشاه سلجوقی به پیشنهاد وزیر دانشمندش خواجه نظام الملک دستور طراحی یک تقویم دقیق را صادر کرد در آن دوران ایران در اوج شکوفایی علمی و فرهنگی بود و دانشمندان زیادی داشتند که اینکار را انجام بدهند.

گروهی از زبده‌ترین دانشمندان و منجمین آن که عمر خیام بود برای تهیه تقویمی درست دست بکار شدند و تقویمی با قدمت زیاد طراحی کردند  که به نام سلطان جلال‌الدین به تقویم جلالی مشهور شد. سال جلالی از اول بهار اغاز می‌شود و دوازده ماه سی روز دارد و پنج روز اضافی در پایان ماه دوازدهم که روی هم می‌شود 365روز که روز اول سال در تقویم جلالی یعنی روز ورود خورشید به اعتدال بهاری یا روز ورود خورشید به نخستین درجه برج حمل هماهنگ است.

سال مسیحی بر اساس سالنامه گریگوری طراحی شده که نخستین بار از سوی پزشکی اهل ناپل پیشنهاد شد و در تاریخ 24 فوریه 1582 توسط پاپ گریگوروس هشتم به عنوان سالنامه رسمی پذیرفته شد و هنوز هم به عنوان تقویم میلادی در اکثر کشورهای جهان تقویمی رسمی بشمار می‌رود.

تقویم گریگوری در 2500 سال یک روز خطا دارد و در حالی که سال جلالی به خاطر هماهنگیش با نجوم همیشه مطابق با سال خورشیدی است و تا امروز دقیق‌ترین تقویم جهان بشمار می‌رود.

اما مطالعه تقویم جلالی در یافتن ریشه نوروز چشمیدر کمکی نمی‌کند بهتر است باز هم به عقب برگردیم. بیش از تقویم جلالی تقویم پارسی یا زردشتی در ایران رایج بود اردشیر اول هخامنشی که از 465تا 425 بیش از میلاد مسیح پادشاه ایران بود و تقویم زردشتی را رایج ساخت نشانه‌هایی از این تقویم در سنگ نوشته بهستان توسط داریوش برجای مانده است.

در این تقویم ماه‌های سال همواره 30روز دارند و در پایان دوازده ماه پنج روز اضافه می‌شود که روزهای پنجه یا پشته نامیده می‌شد و هر چهار سال یکبار یک روز به نام اورداد به معنای روز اضافه به روزهای پنجه اضافه می‌شد که همان سال کبیسه است.

در تقویم زردشتی ایام هفته اسفند اسم نداشتند، اما در عوض تمام روزهای ماه اسمی مخصوص داشتند یعنی سی نام برای سی روز.

دوازده تا از این 30 نام‌ها بر روی دوازده ماه سال هم گذاشته شده بودند که مثلا روز دوم هر ماه بهمن نام داشت که در عین حال نام یازدهمین ماه هم می‌باشد یا پنجمین روز اسفند اسپند نام داشت که نام دوازدهمین ماه هم بود.

به همین خاطر در هر ماه یک روز همنامش تعطیلی بود و جشن می‌گرفتند یعنی مثلا دوم بهمن و پنجم اسفند و همین متوال برای دیگر ماه‌ها.

جشن نوروز چشمیدر هم که در 5 اسفند برگزار می‌شد در تقویم زردشتی این روز اسفندگان است.

اهالی این روستای باستانی طی چندین هزار سال از تاریخ و تمدن ایرانی خویش در اجتماعی گسترده اقدام به گرامی‌داشت این روز کرده‌اند اما امسال از سوی اهالی این روستا و برای احترام به جانباختگان برف و بهمن در منطقه هورامان به ویژه کولبران و سیم‌بانان این مراسم برگزار نخواهد شد و مردم مسلمان این دیار با ایثار و فداکاری نهادینه‌شده در فرهنگ غنی خویش باز هم حماسه‌ای نو خلق کرده و استان کردستان را در بین اذهان جهانیان به مأمن نیکی و ارزش‌های انسانی معرفی کردند.


اهالی روستای چشمیدر در پیامی که برای خبرگزاری فارس ارسال کرده‌اند بیان کرده‌اند که: 
برف نو، برف نو، سلام، سلام ... 
بنشین ...! نشستی اما قرارمان چه بود ای سپید؟ برای آمدنت قصد شادی کرده بودیم چه دعاهای شبانه ای که مردم سرزمینم برای آمدن و میزبانی تو نکردند ،آمدی اما گویا تقدیر چیز دیگری بود.

تنها به فاصله چند روز از حادثه جان سوز بهمن "سردشت" قهرمان و این بار در "اورامان" سربلند قصه و سرود تلخ دیگری سرودی. اما مشیت الهی است و ما را توان گله و شکایت نیست و تقدیر را ناشکری کردن خطاست.

تشکر و وصف همراهی و حضور شما مردم و مسئولان را نه زبان توان گفتن دارد و نه قلم یاری نوشتن و چون همت شما را بی‌پاسخ نمی‌توان گذاشت از مردم و تمامی مسئوولین کمال تشکر و قدردانی داشته و از خدای منان آرزوی توفیق برای تمامی مردم عزیز و همچنین آرزوی سلامتی مسئوولین و موفقیت آنان در راه خدمت‌گذاری به مردم از خدای منان خواستاریم. 
ضمن گرامیداشت کولبران و سیم‌بانان عزیز و به احترام ازجان گذشتگی عزیزانمان امسال 5 اسفند برخلاف سال‌های گذشته مراسم نوروز در روستای "چشمیدر" برگزار نشد.


منبع:خبرگزاری فارس و سپاس ازآقایان مقداد امینی و محمدناهید محمدی جهت ارسال مطلب
 به نمایندگی از روستای چشمیدرطبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، تاریخ، اخبار، شهرها و روستاهای هورامان، مێقداد ئه‌مینی،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت-ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ-مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هومایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،به پاس قدردانی از خانواده‌های کولبران جان‌باخته؛ اهالی روستای چشمیدر مراسم باستانی خود را برگزار نکردند،
دنبالک ها: خبرگزاری فارس،
نوشته شده در تاریخ جمعه 6 اسفند 1395 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.