هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

نودشه هورامان ؛ به عنوان شهر کلاش(گیوه) ایران ثبت ملی شد

روز دوشنبه با حضور استاندار کرمانشاه ،معاون رئیس جمهور و مسئولین میراث فرهنگی کشور مراسم شهر ملی کلاش در شهر نودشه برگزار می شود.

به گزارش کُردتودی، روز دوشنبه در شهر نودشه مراسمی با حضور استاندار کرمانشاه ،معاون رئیس جمهور و برخی از مسئولین میراث فرهنگی کشور نودشه را به عنوان شهر ملی کلاش به ثبت ملی می رسانند. این مراسم که راس ساعت هشت ونیم صبح برگزار می شود برای شهر نودشه روز تاریخی است.

با ملی شدن نودشه به عنوان شهر کلاش قدم محکمی برای ثبت جهانی شهر نودشه به عنوان(شهر جهانی کلاش) است.

گیوه که در اصطلاح محلی به آن کلاش می گویند ٬ قدمتی بالغ بر هزار سال دارد در واقع گیوه تاریخ دقیق و مدونی ندارد اما جزء اولین پاپوش های سنتی بشر می باشد که انسان مبتکر دوران های گذشته با بهره گیری از مواد اولیه فراوان و ارزان قیمت در دسترس طبیعی و ذوق سرشار خویش اقدام به تولید این دست ساخته نموده است٬ که توان مقابله با گذرگاه های صعب العبور و تاب مقاومت در مناطق کوهستانی و سنگلاخی را داشته باشد و درعین حال سبک و راحت باشد.

کلاش پای افزاری است تهیه شده از مواد طبیعی موجود در محیط مانند نخ و چرم که با توجه به خنکی و سبکی آن بسیار مورد توجه بوده و در فصول گرم سال مورد استفاده است.
منبع:

کُردتودی
با تشکر از آقای اشکان محمدیان بابت ارسال عکس های مراسم
هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م


هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌مطبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، تاریخ، اخبار، جفرافیا، شهرها و روستاهای هورامان،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،نودشه هورامان ؛ به عنوان شهر کلاش(گیوه) ایران ثبت ملی شد،
دنبالک ها: کُردتودی،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.