هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م
همایش_دەساوێژ؛با حضور ادیبان،هنرمندان،فیلم سازان،
شاعران و فعالان ادبی،فرهنگی درشهرمریوان باشکوه خاصی  برگزار گردید.


‍  #همایش_دەساوێژ#‍ هەمامەو_دەساوێژی

همایش بزرگ حفظ دستاوردهای فرهنگی هورامان روزجمعه ۶مردادماه ۹۶ و درساعت ۲۰ باحضور ادیبان، هنرمندان،فیلم سازان،شاعران و فعالان ادبی،فرهنگی هورامان و مهمانانی از شهرهای مریوان،پاوە، نوسود، نودشە،سروآباد،هەورامان تخت،روانسر،سنندج،کامیاران،هورامان اقلیم کردستان، هورامی های گەورەجوگوران ساکن شهرقصرشیرین،کرمانشاه، لرستان و...با شکوە خاصی برگزار گردید.
در این همایش ادیبان، هنرمندان،فیلم سازان،شاعران و فعالان ادبی،فرهنگی چون دکتر مختارهاشمی،جمیل احمدی نوسودی،حسن عمرانی،ابراهیم شمس،همایون محمدنژاد،پویا طالب نیا،حکمت محمدی(خه‌میار)،پرویز رستمی ،حافظ احمدی(سەروەش)،بهروز محمدپور(شارو) ،سوران فهیم ،خانم سهیلا محمدی،محمدرحیم غلامویسی ،عثمان محمدی، کاوه داوری،حمید قوامی،علی ذوالفقاری، حاتم خالدی،یوسف خوراهه ،علیرضا عباسی گوره‌جویی،فرشاد هنرجو،ناجح هجیجی،ماکوان سهرابی، بشری  نامداری،سیدهیوا رنجبر،فایق فرامرزی و... مقالات ،اشعار،آثار وهنرهای خویش را ارائه دادند و مورد استقبال حضار قرارگرفت. این همایش تا ساعت 2بامداد روز شنبه،یعنی ۶ساعت ادامه یافت.
ازنکات قابل توجه ارائه پانل تخصصی سینمای با حضور فعالان سینما و حضور آقای عطا حسینی بخشدار مرکزی شهرستان سروآباد و آقای صباح محمدی بخشدار هورامان تخت به همرا شهردار و اعضای شورای شهر هورامان وآقای محمد نجیب اداک رئیس کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی کردستان آقای طالب نیا مدیر پایگاه منظر فرهنگی هورامان دراین همایش بود.
درضمن آقای سردار خالدی رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرسروآباد و آقای صباح محمدی بخشدار هورامان تخت از این همایش حمایت کردند که جای بسی تقدیر می باشد.
حضور رسانه ها،شبکه های تلویزیونی ،خبرگزاری ها ،روزنامه نگارها و سایت ها ،مدیران فضاهای مجازی ازجمله گه‌لی کوردستان،روداو ،مجله ژیوار و... اهمیت وجایگاه این همایش را دوچندان کرده بود.
هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م


هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

بە نام خدا
سخنے با همراهانــ  خوبم
سلام و عرض ادب
این بند را فارسی می‌نویسم تا همگان بخوانند؛ تمام ڪسانیڪه قادرند از قدرت ناب‌ترین کلمات هورامی جهت بیان چارچوب عقیدتی خود استفادە کنند و همچنین عزیزانے ڪه به حق جفای موجود، نمی‌توانند صحیح، روان، سلیس و مٲلوفه بنویسند، بخوانند یا بگویند. خطاب به تمام خوبانی ڪه تا پای معادلات و گفتمان تئوری پیش می‌آید، حیّ عاجل، حاضر و در صف اول شعار قرار می‌گیرند، لیک همان و بس. همچنین در پای عمل دوستانے ڪه دلسوزانه مشغول همڪاری بودند. خطاب به تمام ڪسانی ڪه این دل‌نوشته را می‌خوانند و تمام ڪسانی ڪه در جریان موضوع مذکور همایش بزرگ حفظ دستاوردهای فرهنگی هورامان می‌باشند. شایان گفتن، همین ڪه در تکرار، می‌بایست گفت آنچنانڪه به عرض رسیده این همایش، در گرو ملکیت هیچ شخص حقیقی یا حقوقی نبوده، نیست و نخواهدبود. این اقدام، جنبشی خودجوش ازسوی دلسوزانی بود که خود را و فرهنگ و هویت خود را زمانیڪه در انزوا دیدند، سعی در راه اندازی سڪویی برای بیان خواسته‌های خود ڪردند. من نوعی به شخصه خود را در آن جایگاه نمی‌بینم ڪه سخنانم رسانه‌ای شده یا تریبونی برای آن تدارک دیده شود. هرچند که بر این مهم واقف بودم که عزیزانی در طول چندسال اخیر دغدغه‌ی موضوع و محوریت همایش مربوطه را داشتند و راغب به این امر بودم که پس از امید به ذات خالق و همچنین همت خلق فرهنگ دوست هورامان، جهت برگزاری این جنبش، اقدامات لازم را به عنوان وصله‌ای میان صاحب نظران، و عام و خاص مخاطبین حدالممکن کمال گرایانه به سرانجام برسانم. همایش حفظ دستاوردهای فرهنگی هورامان آنچنان برجسته جلوه نمود که تدریجاً توسط اساتید با کنگره‌ی عظیم هورامان‌شناسی هلبجه مقایسه گشته و گاه کیفیت این اقدام را از آن کنگره‌ی عظیم، بالاتر قلم داده‌اند. همایشی نه توصیفی، بلکه کاربردی در جهت احقاق حقی که می بایست شود. در ابتدا آنچنان با استقبال گرم صاحبنظران جهت دریافت آثار مواجه شدیم که پتانسیل  ادامه به فعالیت آن به مدت ده روز از بالقوه به بالفعل تبدیل گشت. همچنین افتتاحیه‌ای در اوج شکوه و اقتدار با نظریات و تولید علمی که توسط اساتید حاضر در این گردهمایی صورت گرفت، لیک متأسفانه به دلیل عدم حضور مخاطبین در ادامه‌ی روزهای دیگر، اختتامیە‌ای نیز بود بر شرح حال ده‌ساوێژ. با تمام این اوصاف از ڪسی گله‌ای نیست. یڪی از جالبترین رخدادهای موجود این بود که انگار مخاطبین ما خود را در این همایش نشناخته بودند. به اصطلاحی می‌توان گفت مخاطب امر، متوجه اهمیت حضورش نشد. به راستی فرهنگ ما را چه کسی باید حفظ کند؟ اگر پشت من را ناخن انگشت من نخاراند از غیر چه انتظار؟ مخاطبین این مهم، خودمان بودیم. برادرانمان... خواهرانمان... همزبانان و ڪسانیڪه از لحاظ فرهنگی و تاریخی، پارچه‌ای واحد می‌نامیم. این همایش دربرگیرنده‌ی سخنان مشاهیری چون دڪترمحتارهاشمے، آقای ابراهیم شمس، آقای محمدنژاد، خانم سهیلا محمدی، آقای غلام‌ویسی و دیگر عزیزان فعال در زمینه‌ی مووع مذکور بود. هرچند که بیشتر از این اوصاف، حرف برای زدن بود، اما شایسته‌ی گفتن است که کم هم گفته نشد.
هرکدام هرچه داشتیم در راه عقایدمان برای رسیدن به اهداف در این مسیر صرف کردیم. بدینوسیله از تمامی کسانیکه این اقدام خود‌جوش را همراهی کردند، دعوت به عمل می‌آید جهت جبران بخشی از مافات مادی آن، جوانان فعال این عرصه را همراهی نمایند. بی‌شڪ این اقدامات همیشه مظلوم بوده و باید خود به این باور برسیم که جز خود کسی نداریم.
در ادامه لازم می دانم به عرض کلیه‌ی دوستان برسد که عدم پاسخگویی به انتقادات تخریبی، دلیل بر نداشتن جواب صریح نبوده و اگر سکوتی صورت پذیرد دلیل بر حفظ ارزش‌های عقیدتی این جنبش فرهنگی خواهد بود.
سپاس بی‌اندازه از یکایک شما
#پژمان_وهابیان
به نمایندگی از کل تیم اجرایی و همکار عزیز در برگزاری همایش دەساوێژ، آقای شفابخش.
عوامل اجرایی همایش دەساوێژ

مسئول برگزاری همایش
دبیر اجرایی همایش
روابط عمومی
-پژمان_وهابیان


مسئول برگزاری همایش
مدیریت امور مالی
سرپرست هیئت تبلیغات
-پیمان_شفابخش


پشتیبانی امور صحنه
مسئول فنی
-اشکان_وهابیان

مجری
-بشرا_نامداری

طراحی و اجرای صحنه
-خلیل_ایزدیار
-بیان_کوهی

طراح گرافیکی
-سارا_صالحی

مدیریت صحنه
-دلیر_آذرباد

ایستگاە دەساوێژ
-سوران_محمودی

تبلیغات فضای مجازی
-سعدی_رستمی

تشکر ویژە از
-هیئت_انتظامات_سالن
-تکنسین‌های_سینما
-هیئت_سخنرانان
-هیئت_هنرمندان_و_فرهنگیان

سپاس فراون از کلیەی کسانی کە ما را در برگزاری این جنبش فرهنگی والا، یاری فرمودند.طبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، ادبیات/شعر، تاریخ، اخبار، جفرافیا، زوانی هه‌ورامی، شهرها و روستاهای هورامان، ده‌گاو زاوه‌ری/روستای دز‌آور، تصاویرومناظرطبیعی وتاریخی، دینی ومذهبی، هومایون موحەممەدنژاد، ئێبراهیم شه‌مس، فەرید عەباسی، حافێز ئه‌حمه‌دی(سەروەش)، دوکترناجێح گوڵپی، حێکمه‌ت موحەممەدی(خه‌میار)، په‌رویز ڕوسته‌می، بێهرووز موحەممەدپوور(شارۆ)، دوکترسه‌یێدمه‌هدی سه‌جادی، سەیوان ئێبراهیمی(گوازی)، پویا تالب نیا، هۆشیار تەمجید، سلێمان ره‌حمانی(حه‌سره‌ت)، باقی سه‌فاری، ڕەحیم ڕەحمانی، فەهمی مورادی‌مه‌ولوودی، حه‌سه‌ن عومرانی، وەلی فەتاحی، موحه‌ممه‌د فەتحی، جه‌هاد هه‌ورامی،
برچسب ها:هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌هورامان،یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-تخت-ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-شریف‌آباد-زاغه-کندوله-ته‌وێڵێ-بیاره-ساور-نودیجه-هه‌ڵه‌بجه-خۆرماڵ-مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد) هورامی های شمال ایران) عکس -شبک(شه‌به‌ک)-سنجار-کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی-قلعه قروه-چورژی-هومایون موحه‌ممه‌دنژاد،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،یانەوخەما،همایش_دەساوێژ؛با حضور ادیبان،هنرمندان،
دنبالک ها: پایگاه خبری نوریاو، وبسایت زریوارخبر،
نوشته شده در تاریخ شنبه 7 مرداد 1396 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.