آیین بزرگداشت خورشید آسمان موسیقی هورامان در پاوه برگزار شد/عکس

آیین بزرگداشت خورشید آسمان موسیقی هورامان در پاوه برگزار شد/عکس

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ با اهتمام خانه موسیقی پاوه در روزی به یاد ماندنی از مساعی بیش از نیم قرن اسطوره و بلبل خوش صدای آواز هورامان، ماموستا عثمان هورامی با حضور اقشار مختلف اجتماعی در پاوه تجلیل به عمل آمد.

به گزارش خبرنگار پاوه پرس، در آئینی باشکوه ، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید با صدای ماموستا ملامحسن رستمی، گل واژه های ماندگار فرهنگ و هنر این مرز وبوم، هریک به فراخور زبان هنری خویش به تجلیل از اسطوره هورامان پرداختند، اگرچه ماموستا عثمان هورامی برخلاف دگر اسطوره ها درقید حیات، به بهترین وجه در گردهمایی های مختلف شاهد تکریم وتمجید ( بارها وبارها ) بوده لکن این مهم، همچنان برای بزرگترین شهر هورامی زبان جهان (پاوه) خلائی آزاردهنده تلقی گردیده وخوشبختانه با اهتمام خانه موسیقی پاوه وحمایت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان و بلاخص کاک سیامک رحیمی مدیرعامل ساعی خانه موسیقی پاوه این مهم به بهترین وجه درسالن ارشاد اسلامی پاوه برگزار گردید ودرجای خود باید از مساعی ارزنده ی این ارجمند گرانمایه تقدیر وافر نمود.

بدیهی است، درتکریم شخصیت های برجسته، همواره از صفات والقاب متفاوتی یاد می شود، زمانیکه به ارجمندی صفت اسطوره تعلق می گیرد، دگر توصیفات رنگ می بازند و ماموستا عثمان هورامی از آن جمله اند.

اگر چه امروزه در تمامی دنیا حرف اول را هنر و هنرمند می زند به همین منظور هنرمندان درهر جامعه ای درصدر جای دارند و ازهم دستانی با آنهاست که اعتبار و اقتدار در عرصه های مختلف قوام می یابد و بر همین مبناست باید خدمات شایسته ی بزرگان وافراد برجسته ی خویش را پاس نهیم تا در مدرسه ی زندگی، اخلاق حسنه قدرشناسی را برای فرزندان خویش به یادگار گذاریم و ترسیم راه خدمت به مردم دراعصار مختلف را ساری وجاری سازیم.

از طرفی تکریم بدون پشتوانه ی مادی ممکن ومیسور نمی گردد، به هرحال امروزه در دنیا هنر و اقتصاد پدیده هایی به هم تنیده اند که ماحصل در آمیختگی آنها بالندگی جامعه را درپی دارد، بدون تردید حمایت‌های فرهنگی جمعی از نیک سیرتان دیار ( دکتر یاور محمدی، دکتر تیمور ازکات، دکتر ستار سهرابی، دکتر نورالدین یوسفی، فرشاد حاتمی، دانا محمدی، کریم رحیمی، سلام خسروی شهردار واعضای شورای اسلامی شهر نوسود، مهندس میلاد زرساو، محمد غفاری، هادی قادری، پروین وسیمی، رستم غفوری، سعدی مومنی، انظار سعیدی، محمد نادری و دکتر آرش لهونی ) از این برنامه فرهنگی باشکوه و دیگر برنامه هارا باید یکی از بهترین و ارزنده‌ترین اقدامات برشمرد که علاوه بر ایجاد نشاط در جامعه به تکریم سرمایه های ماندگار و تثبیت شخیصه های  فرهنگی جامعه منتهی می گردد.

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی وی که یکی از مدیران توانمند ودرعین حال خوش خُلق وسیمای شهرستان است، در مدت فعالیت کاری خویش به عنوان مدیری مدبر فعالیت های فرهنگی وهنری گسسترده ای را در سطح شهرستان تسهیل وبستر انجام فعالیت را برای تشکل های مختلف فراهم نموده است.

دکتر هدایت محمودی به عنوان اولین سخنران درجایگاه قرار گرفت تا به رسم ادب مدعوین ومیهمان ویژه مراسم  را به نیکویی مورد تفقد قرار دهد، وی با تمجید از حضور گرانسنگ حضار محترم در مراسمی که به نکوداشت بزرگ مردی صاحب سبک ترتیب داده شده است به جهت محدویت وتنگنای فضای فیزیکی سالن که جمع کثیری ایستاده شرف حضور دارند پوزش طلبید وابراز امیدواری نمود مسئولین محترم با نظارگر چنین شورواشتیاقی به فکر چاره بیفتند …

دکتر محمودی به حادثه ی ناگوار جان باختن چهار نفر از شهروندان مریوان در آتش سوزی پرداخت وبا تکریم ایثار فرزندان وطن، حماسه ی سوختن پروانه های انسانیت را ستود ودر ادامه افزود: قریب ۶ ماه مستمر برای تدارک وبرنامه ریزی این برنامه هزینه گردیده است واگر جناب ماموستا از عراق تشریف نمی آوردند شاید می توانستیم این آئین را با تاخیر برگزار نمائیم، علی ایحال به پاس احترم به عزیزانی که با تقدیم جان خویش درس بزرگی به جامعه بشریت آموختند، بخشی از برنامه های شاد ونیز خوانندگی دست جمعی و..حذف می گردد وبرای روح سفرکرده ها فاتحه ای قرائت گردید.

دکتر محمودی از اعتماد مسئولین امنیتی، سیاسی و.. در اجرای برنامه های ارشاد اسلامی تقذیر وتشکر نمود وافزود: تاکنون برای هیچ برنامه ای که ارشاد اسلامی شهرستان اجرایی نموده است محدودیتی ویا ممانعتی به وجود نیامده وبه جهت اعتمادی که صورت گرفته صفرتا صد برنامه ها توسط ما مدیریت گردید است.

وی این موضوع را نشانه اعتماد نظام به مردم انقلابی شهرستان عنوان نمود ودر ادامه انزجار خویش را از حرکت های که اعتمادسوزند یادآور گردید. محمودی به اجرای برنامه ی یکی از تشکل های فرهنگی درسطح پاوه اشاره نمود که درآن بانوی با قرائت شعری ساختار شکنانه فضای موجود را مسموم نمود، مورد نکوهش قرار داد وافزود: اجازه نخواهیم داد، اعتماد موجود به سهولت تحت شعاع قرار گیرد وانتظار نیز چنان است اگر احدی قصد سواستفاده را دارد دیگران اجازه ی خودنمایی به کسی ندهند.

رئیس ارشاد اسلامی در ادامه به تمجید سجایای اخلاقی ماموستا عثمان هورامی پرداخت ودر ادامه علل محبوبیت این هنرمند را در اذهان عمومی مورد توجه قرار داد و در خاتمه از شهردار و شورای اسلامی شهر پاوه درخواست نمود باتوجه به رویکرد فرهنگی معمول نام یکی از میادین ویا خیابان های شهر بنام ماموستا عثمان هوارامی نامگذاری شود.

معاون مدیرکل ارشاد اسلامی استان کرمانشاه نیز با تمجید از هنرمندان واصحاب فرهنگ وهنر شهرستان به تمجید اسطوره سیاچمانه اورامان پرداخت

تیموری شهرستان پاوه را به عنوان نگین هنر وتمدن ایران اسلامی برشمرد و آن را گهواره رویش آواها ونغمه ها وهنرهای فاخر ایران اسلامی دانست و افزود: نمونه ی بارز آن نیز همین سیاچمانه است که باید آن را پاس داریم و اگر این عزیزان وجود نمی داشت ، انتقال از نسل به نسلی صورت نمی گرفت؛ چه بسا این آثار فاخر نیزدرگذر زمان ازبین رود.

وی اظهار کرد: این نکوداشت به معنی زنده نگهداشتن آئین های سنتی است، شهرستان پاوه به عنوان یکی از شهرستان های توانمند استان در همه ی هنرها ، نه تنها هنر موسیقی، هنر خوش نویسی، شعر وادبیات، هنرهای تجسمی و سایر برنامه ها سرآمد است….

معاون مدیرکل ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با بیان اینکه دکتر محمودی یکی از روسای توانمند و متعهد ارشاد اسلامی در استان است، در خاتمه تصریح نمود: همچنانکه در پاوه خانه دف وجود دارد باید خانه سیاچمانه نیز راه اندازی گردد که با تشویق ممتد حضار مواجه گردید.

در حدفاصل برنامه ها تنی چند از هنرمندان به صورت فرادا وگروهی به اجرای برنامه پرداختند.

اجرای برنامه توسط گروه خانه موسیقی پاوه

اگر بگوئیم پاوه پایتخت موسیقی غرب کشور است به گزاف سخن نرانده ایم، خیل موزسین ها ونوازنده های حرفه ای واساتید بلامنازع در این دیار شرف حضور دارند که می توانند همزمان دهها برنامه های وزین را به مرحله اجراء درآورند کما اینکه کاک آروین رئوفی نوازنده دف ومدرس سازهای کوبه ای ، کاک آراس یاری نوازنده ومدرس تنبک ، کاک نیما شفیعی نوازنده ومدرس ویولون کلاسیک وایرانی ، کاک بیژن خسروی از نوازنده ومدرس عود واز هنرمندان ومدرسان خانه موسیقی پاوه به همراه خواننده معروف کاک فرهاد سلیمی در روزی به یادماندنی اثری به معنی واقعی هنری را به یادگار گذاشتند.

اگرچه کاک فرهاد تاکنون درچنین سبکی (هورامی)به اجرای برنامه نپرداخته بود، لکن با مساعی کاک نجیب حسنی و به یُمن ومیمنت مراسم گرامیداشت ماموستا عثمان هورامی در ادامه موفق گردیدند تا برنامه ای وزین تقدیم حضار نمایند و جمع را به وجد در آورند.

کلیپ کارگردان مشهور هورامان وایران زمین

یکی از برنامه های وزین ومنحصربفرد مراسم نکوداشت پخش کلیپی ازکارگردان نامی هورامان استاد پرویز رستمی درشرح حال هنرمند نامی کُرد اشاره نمود ، هنرمندی که در توصیف هنر به واقع سنگ تمام گذاشت و کلیپی به واقع دیدنی وجذاب ارائه نمود هر لحظه مخاطبین را با خود به همراه داشت، اثر هنری که درآن بیوگرافی از شرح حال ماموستا عثمان هورامی به نمایش گذاشته شده بود، تلفیقی از کلام، حرکت وآهنگ از یکطرف وبیان خاطرات شیرین وگاهاً تاثربرانگیز مادر ماموستا عثمان از طرف دیگر به جذابیت این اثر هنری افزوده بود.

پخش کلیپی از کاک عادل بابایی

کلیپی زیبا با هنرمندی کاک عادل بابایی از مساعی کاک طاهر ولدبیگی به نمایش گذاشت شد، در واقع حرکت وی منحصربفرد بوده و نتیجه بالغ بر ۵۰ سال گشتن ویافتن نوار کاست محبوب خویش ازنقاط دور ونزدیک کردستانات ایران وعراق بود ، ولدبیگی برای تهیه کلکسیون مورد نظر رنج سفر را تحمیل نمود تا به ندای درون پاسخ مثبتی دهد واینک کنجینه ای منحصربفرد را فراهم آورد که در آن بالغ بر ۱۰۰۰ نوارکاست در آرشیوی منزل شخصی خویش نگهداری می نماید…

در ادامه جمعی از اصحاب موسیقی وفرهنگ در دقایقی به اجرای برنامه پرداختند: ابراهیم شممس فعال فرهنگی ومدیرعامل موسسه نسیم فرهنگ اورامان در سخنانی به آسیب شناسی گورانی اورامان اهتمام ورزید ودر ادامه پیشنهاداتی چند ارائه نمود.

کاک ارشد یامولا شاگرد استاد شجریان ، مدرس موسیقی ، درسخنانی علمی به هجای اشعار کردی در سیاچمانه وتفاوت آن با موسیقی سنتی ایرانی پرداخت وی در ادامه با اجرای قطعاتی چند به تفهیم مطالب ارائه شده پرداخت.

کاک محمد نجیب حسنی عضو رسمی پژوهشکده  کُرد  در توصیف موسیقی هورامی وتاثیرجایگاه ماموستا عثمان سخنانی را دراین عرصه بیان نمود. دیگر سخنران برنامه ماموستا ولی فتاحی نویسنده چریکه اهورایی بود که به نقش شعر وجایگاه آن در گورانی هورمان اشاره ای گذرا نمود.

فاضل حاتمی یکی از کارشناس حاذق موسیقی که تحقیقات دامنه داری بلاخص در حیطه ی موسیقی هورامان درحال انجام دارد درسخنانی به زیبایی شنایی درسیاچمانه پرداخت وی با مقایسه سبک های مختلف کردی، فارسی، عربی ونیز فرهیختگان هنری ملل مختلف به توصیف وتفاوت نت (نغمه) پرداخت ویادآور گردید که تحقیقات دامنه داری را برروی ۶۵۰ اشعارآواز ماموستا عثمان هورامی با همراهی کاک نجیب حسنی شروع نموده ودر ادامه مستدل به مستندات علمی این شخصیت بزرگ را یکی از مفاخر  برشمرد.

در فواصل بین برنامه ها نیز کاک سعدی احمدی از نوسود وکاک اسماعیل حمیدی از نودشه با استقبال حضارسیاچمانه ای را تقدیم حضار نمودند، کاک نجیب حسنی (شمشال) وکاک فرشادامینی (سیاچمانه) ونیز کاک سعدی احمدی وکاک صدیق حسنی به عنوان زوج های هنری به اجرای برنامه پرداختند، ماموستا ایرج کریمیان یکی دیگر از اساتید موسیقی تنبور نوازی وقرائت اشعاری حال وهوای سالن را دگرگون نمود،

کاک حسن عمرانی یکی از نابغه های شعر کردی است ، این مهم در شرایطی ممکن گردید که فاقد سواد خواندن ونوشتن است ، اما صوت لحن وآهنگ اشعار وی چنان است ، هنگامی که به اجرای برنامه اهتمام می ورزد با استقبال گرم مردم مواجه می شود ، استاد هیوا شاه محمدی یکی از هنرمندان صاحب نام نیز با آهنگی زیبا حضار را مهمان نمودکه با تقدیر حضار همراه گردید وکاک عدنان مرادی هنرمند، شاعر ونویسنده دیار  دو قطعه شعر را تقدیم جناب ماموستا ومردم فرهنگ دوست دیار نمود.

با تشویق حضار ماموستا عثمان هورامی درجایگاه قرارگرفت وحضار به احترام قیام نمودند وبه تمجید اهتمام ورزیدند، تیموری معاون مدیرکل ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، رئیس ارشاداسلامی شهرستان، مدیرعامل خانه موسیقی پاوه،  طاهر ولدبیگی … با اهدا لوح تقدیر از سالها مساعی معمول  این هنرمند نامی به نیکویی تکریم نمودند ودرپایان اکثریت حضار عکس های یادگاری  با هنرمندان بلاخص ماموستا عثمان هورامژ به رسم یابود گرفتند.

از شاگردان استاد آلان رئوفی نقاشی خانم تابان ولدبیگی تابلویی هنری از ماموستا عثمان را تقدیم هنرمند نامی کرد نمود، ماموستا ولی فتاحی مولف چریکه اهورایی کتاب موردنظر را به هدیه تقدیم نمود، کاک منصور سلیمی مولف کتابی تحت عنوان زبان هورامی در گویش پاوه ای نیز به رسم ادب کتابی تقدیم ماموستا عثمان هورامی نمود. حکمت محمدی شاعر ومجری توانمند نیز با مهارت خاص به عنوان مجری توانمند زینت بخش مراسم مورد نظر بود.

استقبال بی نظیر مردم چنان بود که سالن مالامال وآکنده از جمعیت بود، جمعتی که جمعی از آنان ساعت ها ایستاده نظاره گر مراسم مورد نظر بودند وهمین نیز سبب گردید تا جمعی دگربه دلیل محدویت فضای فیزیکی محروم شوند وبناچار راهی برای حضور نیابند. به هرحال صبرومتانت همه ی عزیزانی که ساعت ها (۵ ساعت) ایستاده نظاره گر برنامه بودند را باید ستود واجازه دادند برنامه ای دیگر دراین شهرستان روی سن رود ودرخاطره ها به یادگار ماند.

جهت مشاهده گزارش تصویری کامل این مراسم کلیک کنید.

منبع خبری پاوه پرس
طبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، اخبار، زوانی هه‌ورامی، شهرها و روستاهای هورامان، تصاویرومناظرطبیعی وتاریخی، ئێبراهیم شه‌مس، مامۆساعوسمان هه‌ورامی، حێکمه‌ت موحەممەدی(خه‌میار)، عه‌دنان مورادی، دوکتورهێدایه‌ت مه‌حموودی، وەلی فەتاحی، میلاد یووسفی، حه‌سه‌ن عومرانی،
برچسب ها:هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌هورامان،یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-تخت-ژاورود-پاوه-نوسودـ نودشه (نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-شریف‌آباد-زاغه-کندوله-گەورەجوـ ته‌وێڵێ-بیاره-ساور-نودیجه-هه‌ڵه‌بجه-خۆرماڵ-مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی زاوەرـ سنندج-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد)هورامی های شمال ایران)عکس-شبک-سنجارـ باجلان-کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی-قلعه قروه-چورژی-هومایون موحه‌ممه‌دنژادـ سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری ـ وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری ـ یانەوخەما،آیین بزرگداشت خورشید آسمان موسیقی هورامان در پاوه برگزار شد/عکس،
نوشته شده در تاریخ شنبه 10 شهریور 1397 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.