اطلس باستان شناسی هورامان در وزارت میراث فرهنگی رونمایی شد

با توجە بە اطلاع رسانی مدیر پایگاە منظر فرهنگی تاریخی هورامان بە "هەورامان هانەبەرچە م" اطلس باستان شناسی هورامان در وزارت میراث فرهنگی رونمایی شد.

پویا طالب نیا مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامان از رونمایی اطلس باستان شناسی هورامان در وزارت میراث فرهنگی خبر داد.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان گفت: اطلس باستان شناسی هورامان در قالب یک نرم افزار در گستره ۷۶ روستای منطقه تاریخی و فرهنگی هورامان استان کردستان است که اطلاعات آن به صورت داده‌های GIS در داخل نرم افزار قرار داده شده است.
پویا طالب­ نیا سه شنبه 26 آذرماه در نشست دستاوردهای پژوهشی پایگاه های جهانی و ملی کشور که به مناسبت گرامیداشت هفته ملی پژوهش و فناوری در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد اظهار داشت: اطلس باستان شناسی هورامان استان کردستان با در برگیری ۵۰۰ اثر تاریخی طراحی و تدوین شد.
مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان گفت: این اطلس در برگیرنده اطلاعات ۵۰۰ اثر تاریخی، غارهای باستانی، اماکن و مساجد تاریخی، راه‌ها و قلعه‌های باستانی، معماری تاریخی فرهنگی روستاها بوده که یادگاری از دوران غارنشینی تا دوره قاجار است.
وی اضافه کرد: اطلاعات اطلس در قالب یک نرم افزار در گستره ۷۶ روستای منطقه تاریخی و فرهنگی هورامان استان کردستان در شهرستان‌های سنندج، سروآباد و کامیاران است که اطلاعات آن با تلاش های ۲ ساله هیات باستان‌شناسی به سرپرستی مسعود صادقی راد انجام شده است.
طالب­ نیا یادآور شد: اطلاعات اطلس به صورت داده‌های GIS در داخل نرم افزار قرار گرفته شده تا مدیریت سایت‌های باستان شناسی این منطقه به صورت علمی و بر پایه تحقیقات و یافته‌های باستان‌شناسی انجام شود.
وی با بیان اینکه ثبت تاریخی منطقه هورامان از سه سال قبل در استان کردستان آغاز و هم اکنون نیز پرونده آن در این استان تکمیل شده است، تاکید کرد: قسمتی از این منطقه نیز در استان کرمانشاه واقع شده که اطلاعات مربوط به این استان نیز در دست تکمیل است.
مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان تصریح کرد: پس از اتمام تدوین اطلاعات مربوط به استان کرمانشاه پرونده نهایی در قالب دربرگیری ۲ استان از سوی وزات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال می‌شود.طبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، اخبار، تاریخ، جفرافیا، شهرها و روستاهای هورامان، تصاویرومناظرطبیعی وتاریخی، پویا تالب نیا،
برچسب ها:هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌هورامان،یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-تخت-ژاورود-پاوه-نوسودـ نودشه (نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-شریف‌آباد-زاغه-کندوله-گەورەجوـ ته‌وێڵێ-بیاره-ساور-نودیجه-هه‌ڵه‌بجه-خۆرماڵ-مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی زاوەرـ سنندج-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد)هورامی های شمال ایران)عکس-شبک-سنجارـ باجلان-کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی-قلعه قروه-چورژی-هومایون موحه‌ممه‌دنژادـ سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری ـ وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری ـ یانەوخەما،اطلس باستان شناسی هورامان در وزارت میراث فرهنگی رونمایی شد،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 آذر 1398 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.