با سلام و عرض ادب حضور مدیر محترم وبلاگ هورامان هانه‌به‌رچه‌م

گزارشی از برگزاری اولین موزه‌ی اورامان درروستای تاریخی پالنگان به حضورتان ارسال می گردد.
مدیران موزه:کورش(علی)صالحی
حسین صالحی(مهندس کارشناس ارشد)

******************************************************

هورامان هانه‌به‌رچه‌م


هورامان هانه‌به‌رچه‌م

گزارشی از برگزاری موزه‌ی تاریخ و تمدن پالنگان(اولین  موزه‌ی اورامان)

موزه ی تاریخ و تمدن پالنگان درتاریخ 1392/1/1الی 1392/1/13پذیرای میهمانان نوروزی درسراسرکشور بود.

پالنگان(پلنگان)یکی از روستاهای کهن اورامان می باشد با طول جغرافیایی 36-46 درجه وعرض جغرافیایی 04-35 درجه و ارتفاع  1020 متر ازسطح دریا در47 کیلومتری شمال غرب کامیاران قرار دارد.بلند ترین نقطه ی منطقه ی پالنگان کوه« شاهو »با ارتفاع 3390 متر می باشد.

در سالهای اخیر حفاری های غیر قانونی و سرقت اشیاء باستانی شهر کهن پالنگان توسط افراد شناخته شده و سایرین موزه را خالی از وجود اشیاء تاریخی و هویتی نمود(ازجمله کندن کتیبه ی کوفی از دیوار مسجد) با این وجود موزه مورد استقبال هم میهنان قرار گرفت.

موزه ی مذکور با ابتکار برگزارکنندگان و با هزینه ی شخصی اولین موزه ی اورامان می باشد که مهمترین بخش از حافظه ی تاریخی اورامان را تشکیل می دهد.این موزه در زمینی به ابعاد طول 33متر و عرض 6 متر وبا داربست و چادر برگزار گردید.در طول سیزده روز از برگزاری موزه ی شخصی پالنگان بالغ بر ششصد نفر از موزه بازدید نموده و در پایان نظرات خود را چه به صورت مکتوب یا فیلم ارائه نمودند.همزمان با رویت بازدیدکنندگان راهنما نیز توضیحات لازم را ارائه می نمود.

بخش های موزه:

الف:معرفی تمام مشاهیر اورامان ب:معرفی کتابخانه‌ی پلنگان ج:معرفی تاریخ پالنگان(ازماقبل میلاد تا سال 1205-1214هجری) د: معرفی فرمان روایان پالنگان ه:معرفی شاعران پلنگان و:معرفی قاضی ها و عالمان دینی و زنان نامدار پالنگان ز:معرفی آسیاب های آبی و پل های کهن ح: معرفی کتاب ها و قباله های کهن .

معرفی چند نمونه از مواردی که در معرض دید قرار گرفت:

معرفی  تصویر کتیبه ی اورامانات (تنگیبر):کتیبه مربوط به اواخر هزاره دوم پیش از میلاد و اوایل هزاره اول پیش از میلاد می باشد .

دکترمحمدامین هورامی در کتاب میژووی هه‌ورامان صفحه(970) زیر عنوان« تنگیبر»(=تنگی ور)پالنگان و کتیبه اش»می نویسد:« تنگی بر در میان دو کوه قرار گرفته که از پرده و کناچان(=پل دختران)با چند صد قدم از طرف پایین پالنگان به طرف بالا و بالای مشرق پالنگان کشیده شده است که در آنجا«کم عرضی و باریکی»به وجود آمده است که به دربند یا(که لی تنگبر)مشهور است همچنین در صفحه 971 می نویسد:(کتیبه تنگیبر علت اشتهار پالنگان است.)کتیبه به خط میخی آشوری است و از نظر مفاهیم می توان آن را به پنج بخش اساسی تقسیم نمود:

1-نیایش خدایان متعدد(سطر 1 تا 10) 2-نام و القاب سارگون دوم (سطر 11تا 12)

3- شرح پیروزی های بزرگ  پادشا هی سارگون(سطر 13تا 36) 4- لشکر کشی به سرزمین کرل(سطر37 تا 44 ) 5-انجام پیروزی ها و یادبودها،کتیبه ها و احتمالاً تقدیس و نفرین(سطر 45)آغاز و انتهای کتیبه خصوصاً سطر های(1 و 4و5) و بخشهای از آن قابل کشف  رمز و قرائت نیست.کتیبه نشانگر اهمیت لشکر کشی سار گون دوم به منطقه شرق آشور و کوههای زاگرس(=هورامان) است.

معرفی تصویر قباله های پالنگان:(سند اول مربوط به سالهای 12 11 قبل از میلاد و سند دوم مربوط به سال 88 ق.م و قباله ی سوم مربوط به سال  22 قبل از میلاد)

در بعضی از منابع به چرم نوشته های پالنگان مشهورند.و در بعضی دیگر از منابع از آن ها به اسم بنچای یا بنجێی هورامان یاد شده است.

این چرم نوشته ها در سال 1913میلادی در نزدیکی پلنگان پیدا شده و شامل سه سند(قباله)است که به زبان پهلوی و یونانی نگاشته شده و قدمت آن ها به حدود یک قرن قبل از میلاد برمی گردد.این اسناد که در حال حاضر در انگلستان نگهداری می شوند حکایت از وجود کتابت و تمدن دیرباز در اورامان دارند.

معرفی دستنوشته ای از قاضی عبدالفتاح پالنگانی:قاضی عبدالفتاح یکی از قاضی های پلنگان می باشد که بعدها توسط عوامل شاه صفوی جان به جان آفرین تسلیم می کند نوه ی او شیخ الاسلام رئیس ثبت اسناد سال 1340 تهران می باشد که او هم خود را یکی از قاضی های پالنگان معرفی نموده است .

کورش(علی)صالحی

Kamyaran2011@yahoo.com


 هورامان هانه‌به‌رچه‌م


هورامان هانه‌به‌رچه‌م


هورامان هانه‌به‌رچه‌م


 هورامان هانه‌به‌رچه‌م


 هورامان هانه‌به‌رچه‌م


 هورامان هانه‌به‌رچه‌م


هورامان هانه‌به‌رچه‌م


هورامان هانه‌به‌رچه‌م


هورامان هانه‌به‌رچه‌م


 هورامان هانه‌به‌رچه‌م

چند نمونه از نظرات بازدید کنندگان:
طبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، تاریخ، جفرافیا، اخبار، تصاویرومناظرطبیعی وتاریخی، کوورش(عه‌لی) ساڵحی،
برچسب ها:هورامان-هورامان هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌هه‌ورامان؛ یانه‌وکتێبووهۆ‌رامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان- اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت- ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-شاروو هۆرامانی-حلبچه-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام- کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه عبدالملکی (زاغمرز-زینوند-حسین آباد-امیرآباد)هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا -زازاکی-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد- پالنگان-کورش(علی)صالحی،مشاهیرهورامان،موزه‌ی تاریخ و تمدن پالنگان،
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1 اسفند 1392 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.