مصاحبه با علامه و مدرس ملا فاتح پالنگانی

در باره ی قرآن نگهداری شده در سلین

کورش(علی)صالحی-پالنگانی

وجود قباله های کهن اورامان در پالنگان که مربوط به ماقبل میلاد می شود حکایت از کتابت دیر باز در آن منطقه را دارد. فرمانروایان پالنگان در پالنگان مساجد و مدارس متعددی ساخته اند و اکثر علما و دانشمندان در زمان فرمانروایان بدانجا آمده اند تا به شغل تدریس و قضاوت و امور شرعی بپردازند.غیب الله بیگ در سال 905هجری از سوی مردم پالنگان به حکومت رسید .بعد از او محمد پالنگانی و امیر اسکندر پالنگانی به حکومت رسیدند امیر اسکندر با شاه اسماعیل دوم مقابله نمود (رجوع به مقاله سیروان .شماره 671-سال کورش (علی)صالحی1390)

در کتاب علما و دانشمندان کردستان مولف سید عبدالحمید حیرت سجادی در صفحه ی 388و در شماره ی 13 به اسم علامه و مدرس ملا فاتح پالنگانی اشاره می کند. در پی انتشار مقاله ای در مورد قرآن مکتوب نگهداری شده در روستای سلین مصاحبه ای با ایشان انجام داده ام که در پی می آید:

**با عرض سلام و ادب  حضور شما از اینکه وقت خود را به ما اختصاص دادید متشکرم قبل از هرچیز خلاصه ای از زندگی و تحصیل خودتان را برای خوانندگان بیان بنمایید.

 هورامان هانه‌به‌رچه‌م


هورامان هانه‌به‌رچه‌م

##:بسم الله الرحمن الرحیم .با سپاس.اینجانب متولد سال 1320 می باشم . و پدرم ملا عبدالخالق علامه ای مشهور در ایران و کردستان بوده است  به دلیل فوت زود هنگام مادرمان اینجانب تا سن 80سالگی پدرم که مصادف با زمان ملا اسعد پایگلان می شود در خدمت ایشان بوده ام .

بنده در سن 15 سالگی جهت تحصیل به  پایگلان رفته ام  بعد از آن به پاوه حضور ماموستا ملا زاهد ضیایی رسیده ام و همانجا در مسجد عبداللهی در خدمت کاکه ملا تعلم نموده ام پس از آن در جوانرود در خدمت ماموستا ملا فاتح باینگان تلمذ نموده ام و به حضور ماموستا ملا عبدالمجید دولت آبادی رسیده ام و بعدها به مریوان در خدمت ماموستا ملا محمد مریوان دره تفی دانش وری نموده ام و بدنبال اقامت در آنجا در کلاس درس ماموستا ملا علی شکیبایی در سنندج حضور داشته ام .

مدتی در سلیمانیه ی عراق تحصیل نمودم  و به خدمت ماموستا ملا محمد خورمالی در خورمال رسیدم .

استاد ماموستا ملا باقر بالک یکی دیگر از اساتید بنده بوده است.بعد ها به تویله ی عراق رفتم و اجازه ام را از خدمت ماموستا ملا صاحب تویله ای دریافت نموده ام .سال ها بعد در راه رفتن به بغداد جهت حضور در خدمت استاد مصنف عبدالکریم مدرس قیام ملا مصطفی بارزانی در آن منطقه به وقوع پیوسته بود و اینجانب در نزدیک سلیمانیه و از مسیر شارباژیر به مریوان رجعت و به ایران برگشتم و بعد از آن به خدمت سید علی حسینی در لون رسیدم.

**:بعد از این سال ها در پالنگان اقامت داشتید؟

##:بله

**:در باره ی کتابخانه ای که در پالنگان داشتید صحبت  بفرمایید.

##:بله. ما در پالنگان کتابخانه ای داشتیم که به قول مرحوم پدرم همچون کتابخانه ی شیخ عبدالحمید سنندج بود در آن زمان که دولت پدر رضا شاه روستای پالنگان را به آتش کشید و همه چیز را نابود ساخت کتابخانه هم طعمه ی حریق گشت.

هورامان هانه‌به‌رچه‌م


**:در مورد تدریس در پالنگان هم توضیح بدهید.

##:من در سال 1347در پالنگان به عنوان معلم و مدیر معرفی و خدمت نمودم.آن زمان پالنگان جزء مریوان بود مردم را با خواندن و نوشتن آشنا نمودم و شخصا به کرمانشاه می رفتم و مایحتاج مدرسه را تامین نموده ام و همزمان امام جماعت مسجد را نیز برعهده داشته ام  در سال 57 رسمی شدم بعد از جنگ ایران و عراق من را به کامیاران معرفی نموده اند و تا آن زمان به طور همزمان تدریس می نمایم .

**:همانطور که می دانید مقاله ای در مورد قرآن نگهداری شده در روستای سلین در اینترنت منتشر شده است اگر در این باره مطلبی را لازم می دانید اطلاع رسانی شود ذکر بنمایید

##: بله  این قرآن مبارک  که در سلین نگهداری می شود بر اساس تواریخ در اصل متعلق به پالنگان است و در اختیار و مورد استفاده ی یعقو ب بگ نامی یا به روایتی دیگر ملا یعقوب قاضی وزیر هلو خان در پالنگان بوده است .ولی به نظر اینجانب آن شخص همان ملا یعقوب قاضی می باشد.

این فرد یعقوب نام وقتی به کوههای اطراف پالنگان به همراه مردم یا به تنهایی جهت گشت و گذار و یا شکار و .. می رفته در اوقاتی خاص و یا در هنگام  نماز به تلاوت آن قرآن می پرداخته است و قرآن کریم مذکور همیشه همراه وی بوده است  روزی جهت به دست آوردن گیاهی به نام کرس(کلوس،کرفس گیاه پیامبران)

که در کوسالان یافت می شود بدانجا می رود و در همانجا در غاری در کوسالان برروی یک طاق قرآن مذکور را به هر دلیلی جا می گذارد و مردم آن حوالی آن را پیدا می کنند

**:یعنی این قرآن در اصل مربوط به پالنگان است؟

##:بله.در اصل از پالنگان به روستای سلین برده شده است.

**:به نظر شما قدمت این قرآن به چه زمانی بر می گردد؟

احتمالا این قرآن کریم توسط فرمان روایان عادل و نیکوکار پالنگان از سال 606 هجری به بعد می باشد  که توسط آن ها که نسبشان به صحابه می رسد نگاشته شده است .

**:در نوشته ها قدمت آن را به دوران غیب الله بگ پالنگانی برگردانده اند.

##:بله  بی شک غیب الله بگ و فرمان روایان پالنگان از افرادی بوده اند که به ساخت مدرسه و مسجد در شهر پالنگان همت گمارده اند و پالنگان را معمور و آبادان نموده اند و به دانشمندان احترام وافری می گذاشتند علاقه ی آن ها به علم و دانش و همین بزرگداشت دانشمندان و ادبا نشان می دهد که اگر کتابت را به آن ها نسبت بدهیم بی راه نرفته ایم و قرین به صحت است .

**با سپاس فراوان از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید

## والسلام علیکم و رحمه الله . با سپاس از شما.

هورامان هانه‌به‌رچه‌م
طبقه بندی: فرهنگی و هنری، ادبیات/شعر، اجتماعی، تاریخ، جفرافیا، آموزشی، اخبار، دینی ومذهبی، کوورش(عه‌لی) ساڵحی،
برچسب ها:هورامان-هورامان هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌هه‌ورامان؛ یانه‌وکتێبووهۆ‌رامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان- اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت- ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-شاروو هۆرامانی-حلبچه-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام- کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه عبدالملکی (زاغمرز-زینوند-حسین آباد-امیرآباد)هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا -زازاکی-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،ڕاویه‌روو ئاوه‌زی،کوورش(عه‌لی)سالێحی،مصاحبه با علامه و مدرس ملا فاتح پالنگانی در باره ی قرآن نگهداری شده در سلین،
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 4 اردیبهشت 1393 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.