همایش ملی هورامان؛بامحوریت

(انسان،طبیعت،زندگی)در10اردیبهشت1394درسنندج باشکوه فراوان برگزار شد


هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌مبه گزارش وبلاگ فرهنگی،ادبی،تاریخی هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م همایش ملی هورامان؛بامحوریت(انسان، طبیعت،زندگی)در10اردیبهشت1394درسنندج باشکوه فراوان برگزار شد.
دراین همایش یک روزه که درتالار مولوی دانشگاه کردستان شهرسنندج برگزارشد؛حضوراساتید و ادیبان و مورخان و فرهیختگان و نویسندگان از هورامان و کردستان و اقصی نقاط کشور و درسطح ملی؛برغنای این همایش دوچندان افزوده شده بود.
باتوجه به اینکه روستاهای(هورامان تخت،پالنگان،ژیوار)درمرحله مقدمات اولیه ثبت جهانی یونسکو قراردارند؛بابرگزاری شایسته و با بارعلمی این همایش درسطح ملی نکات برجسته و موردپژوهش محققان و نویسندگان برای تکمیل پرونده ثبت هورامان درسازمان جهانی یونسکو مشخص شده؛امیداست که درآینده نزدیک محقق شود.

  ازنکات برجسته همایش معرفی هورامان باتمام ویژگی های زبانی
،فرهنگی،طبیعی،تاریخی آن؛از زبان اساتید مشهور ایران,به خصوص دکترمحمدعلی سلطانی که بامعرفی هورامی به عنوان زبان ریشه دارمنطقه کردستان ؛سخنرانی جذاب و تاریخی داشتند که مورد استقبال وتشویق حضاردرهمایش قرارگرفت؛دراین راستا هم دکتراسماعیل شمس مدیر بخش کردشناسی مرکز پژوهش های ایرانی و اسلامی(دایره المعارف بزرگ اسلامی) هم درارتباط با زبان وتاریخ هورامان به ایرادسخن پرداختند.

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م


هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

ازراست به ترتیب :
آقای محمدشریف علی رمایی -دکتر محمدعلی سلطانی-همایون محمدنژاد


منبع عکس های پایین:باتشکر ازآقای مظفرولدبیگی 
پایگاه خبری نوریاومفاخرهورامان معرفی شده درهمایش ملی هورامان:
ملااحمد نظیری،عثمان هورامی،محمدشریف علیرمایی و مهدی سنندجیلیست مقالات منتخب همایش ملی هورامان

ردیف

توضیحات

پژوهشگر

1

بررسی ویژگی های كشاورزی در هورامان

دکتر امیر رشیدی

2

سقز چینی در هورامان، پیوند اقتصاد با محیط

دکتر کیومرث ایراندوست

3

ارزیابی ساختار فضایی منظر فرهنگی هورامان

دکتر بختیار بهرامی

4

هورامان، تداوم یک معماری

دکتر صلاح‌الدین مولانایی

5

زندگی با کارست هورامان

دکتر محمد صدیق قربانی

6

معرفی بافت با ارزش تاریخی هورامان تخت

مهندس منصور مهرزاد

7

بررسی مردم شناختی پوشاک هورامان ،طبیعت ،کارکرد، مهارت

امیر صادقی

8

واکاوی باستان‌شناختی هورامان

دکتر فریدون بیگلری

9

هورامان، ظرفیت‌های گردشگری

دکتر فاتح حبیبی

10

موسیقی اورامان

بهمن حاجی امینی

11

تنوع زیستی و فلورگیاهی هورامان

دکتر آزاد رستگار

12

رابطه انسان وطبعیت درهورامان(تحلیلی پدیدارشناختی از باغ هورامی)

دکتر فرزاد حاجی میرزائی

13

بازنمود طبیعت در ادبیات اورامان

منصور رحمانی

14

جشن پیر شالیار، نمادی از فرهنگ باستانی بشریت

رئوف محمود پور

15

صنایع‌دستی هورامان

اسعد ساعد پناه

 

لازم به ذکراست مقالات فوق برابر
محورهای سیزده‌گانه همایش ارائه شده بود:
1-شیوه‌های بهره‌برداری از آب و منابع طبیعی
2-معماری بافت والگوهای سکونت
3-کشاورزی،باغداری و دامپروری
4-رسوم و آیین ها
5-انسان،راه و کوهستان
6-نغمه‌ها ونواها
7-بازنمود طبیعت در هنر و ادبیات
8-گروه‌های اجتماعی وفرهنگ یاریگری
9-صنایع دستی و پوشاک و معیشت پایدار
10-جلوه‌های بارز زمین در هورامان
11-زیست بوم و تنوع زیستی
12-قابلیتها و ظرفیت های گردشگری
13-زن و تداوم زندگی اجتماعی

**************************

به گزارش خبرگزاری کردپرس امروز پنج شنبه 10 اردیبهشت ماه همایش ملی «هورامان، انسان، طبیعت و زندگی» که با هدف معرفی منطقه اورامانات به جهانیان، حفظ و ترویج پتانسلها و ارزش ها و ظرفیت ها و همچنین پیشنهاد برای ثبت جهانی هورامان با حضور نماینده ولی فقیه در استان کردستان، استاندار، جمعی از دیگر مسؤلان و مدیران استانی و شهرستانی و تعداد زیادی از مفاخر، هنرمندان، اهالی فرهنگ و ادب و اساتید دانشگاهی مناطق کردنشین کشور و به ویژه هورامان و کردستان در سالن آمفی تئاتر دانشگاه کردستان با ارائه برنامه ها و پانل های مختلف و تخصصی برگزار شد.
این همایش با هدف باز شناخت منظر فرهنگی هورامان برگزار شد و در حاشیه آن، نمایشگاه صنایع دستی و سوغات و نمایشگاه عکس هورامان نیز برپا شده  بود.
شیوه ای بهره برداری از آب و منابع طبیعی، معماری، بافت و الگوی سکونت، کشاورزی و باغداری، رسوم و آیین ها، انسان، راه و کوهستان، نغمه ها و نواها، بازنمود طبیعت در هنر و ادبیات، قابلیت ها و ظرفیت های گردشگری، صنایع دستی، پوشاک و معیشت پایدار، زیست بوم و تنوع زیستی، زن تداوم زندگی اجتماعی و ... محورهای اصلی این همایش بودند که در چند پنل توسط اساتید ارائه شدند.

استاندار استان کردستان گفت: هورامان یک میراث تاریخی و طبیعی است و لازم است این میراث به عنوان الگو به دنیا عرضه شود چون هورامان تنها یک شهر، مجموعه چند روستا و یک منطقه نیست بلکه نماد یک فرهنگ و تمدنی کهن است و پرونده ثبت جهانی هورامان در لیست آثار یونیسکو در حال آماده شدن است و انتظار می رود برای سال 95 در لیست پیشنهادی یونیسکو قرار گیرد

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کردستان در این همایش با اشاره به اینکه این همایش به مدت دو روز برگزار می شود گفت: روز اول که امروز پنج شنبه 10 اردیبهشت است شامل سخنرانی و ارایه مقالات می باشد و روز دوم نیز حضور در شهر اورامان تخت و برگزاری مراسم کومسای در مقبره پیرشالیار است.
رسول اشتودان افزود: معماری بافت و الگوهای سکونت، کشاورزی، باغداری و دامپروری، رسوم و آیین ها، انسان، راه و کوهستان، صنایع دستی، پوشاک و معیشت پایدار، ریخت شناسی هورامان، زیست بوم و تنوع زیستی، قابلیت ها و ظرفیت های گردشگری و زن تدوام زندگی اجتماعی از محورهای این همایش است.
وی تصریح کرد: بر طبق دستورالعمل کنوانسیون میراث جهانی 10 معیاربرای ثبت منظر فرهنگی مناطق مختلف جهان قرار داده شده است که هر اثری برای ثبت جهانی باید چند مورد از این معیارها را به صورت برجسته و شاخص داشته باشد.
اشتودان با اشاره به اینکه با توجه به معیارهای مورد نظر یونسکو محورهای این همایش تعریف شد، عنوان کرد: تلاش شده تا ارائه مقالات نیز در جهت معرفی پتانسیل ها و قابلیت های منطقه هورامان ازمنظر فرهنگی باشد و امیدواریم مقالات ارائه شده در این همایش بر غنای پرونده مطالعاتی هورامان برای ثبت در فهرست آثار جهانی بیافزاید و شاهد ثبت این اثر در سال 95 باشیم.
دکتر امید ورزنده، دبیر کمیته علمی این همایش نیز طی سخنانی از ارسال 70 مقاله به این همایش خبر داد و گفت: مقالات این همایش در یک کتاب چاپ و علاوه بر زبان فارسی به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی نیز ترجمه می شود.
ورزنده افزود: از تعداد مقالات ارسال شده به دلیل یک روزه بودن همایش و کمبود وقت تنها 14 مقاله در قالب سخنرانی ارائه می شود.
وی تصریح کرد: این همایش با هدف تهیه مستندات و مدارک علمی در خصوص قابلیت های هورامان برای مرکز میراث جهانی یونسکو برگزارشده است.
ورزنده گفت:  امیدواریم خروجی این همایش که حاصل تحقیق محققان بسیاری است منجر به ثبت هورامان در فهرست آثارجهان شود.
ملااحمد نظیری،عثمان هورامی،محمدشریف علیرمایی و مهدی سنندجی از جمله مفاخرهورامان بودند که در این همایش با اهدای تندیس و لوح یادبود مورد تجلیل قرار گرفتند.
همچنین از تمبر هورامان، ژیوار و پالنگان پرده برداری شد و مسؤلان و هنرمندان در این رونمایی جملاتی با موضوع هورامان بر روی این تمبرها نگاشتند.
گفتنی است پرونده ثبت جهانی هورامان در لیست آثار یونیسکو در حال آماده شدن است و انتظار می رود برای سال 95 در لیست پیشنهادی یونیسکو قرار گیرد.
هورامان، نام منطقه ای با دره های پرپیچ و خم و عمیق و رودبارهای متعدد است، اورامان منطقه ای واقع در شهرستان های مریوان و سروآباد در استان کردستان و شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است و در خارج از ایران نیز بخشی از محدوده کردستان عراق در استان حلبچه را در بر می گیرد.
 واژه هورامان از دو بخش «هور» به معنی «اهورا» و «مان» به معنی جایگاه و سرزمین تشکیل شده است. البته «هور» در اوستا به معنی خورشید است و بر همین اساس هورامان را می توان سرزمین خورشید و یا جایگاه اهورا مزدا نام نهاد و یا سرزمین اهورایی تعبیر کرد البته «هور» به معنی بلندی نیز در واژه «هورامان» تعبیر شده و به مکانی به نام سرزمینی دست نیافتنی و بلند نام برده شده است.
طبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، تاریخ، ادبیات/شعر، جفرافیا، اخبار، آموزشی، تصاویرومناظرطبیعی وتاریخی، زوانی هه‌ورامی، دینی ومذهبی، شهرها و روستاهای هورامان، هومایون موحەممەدنژاد، ئێبراهیم شه‌مس، کوورش ئه‌مینی، ڕه‌ئوف مه‌حموودپوور، کوورش یوسفی(ئاریا)، ئێحسان ئه‌تابه‌ک، موحەممەدره‌شید ئه‌مینی، موحەممەدشه‌ریف عه‌لی ره‌مایی، موحەممەد فه‌هیم، بورهان ئه‌خته‌ر(هورامی)، پیرشالیارهه‌ورامی، مامۆساعوسمان هه‌ورامی، په‌رویز ڕوسته‌می، مه‌ڵڵائه‌حمه‌د نه‌زیری، مۆدرێک که‌ریمی، مامۆسامۆمن نووری، فه‌ریبا ئێسماعیلی، فه‌رزاد مه‌هدی‌نیا(فه‌رزاد ژیواری)، دوکتورئێسماعیل شه‌مس، یه‌حیا سه‌مه‌دی، مه‌نسوور ره‌حمانی، مه‌هدی سه‌نه‌نده‌جی(هه‌وار)، که‌لسووم عوسمان‌پوور، جه‌لال حسه‌ینی، دوکتورحێسام مه‌لکی،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد) هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،
دنبالک ها: خبرگزاری کردپرس، اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری استان کردستان، وبسایت زریوارخبر، پایگاه خبری نوریاو،
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 10 اردیبهشت 1394 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.