منبع خبر:وبسایت های سلام پاوه و پاوه پرس

کتاب هه‌وارگه‌ی سه‌یاد اثر کاک باقی شفیعی رونمایی شد

رونمایی کتاب باقی شفیعی

به گزارش سلام پاوه : کتاب هه‌وارگه‌ی سه‌یاد اثر کاک باقی شفیعی طی مراسم با شکوهی در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پاوه رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار سلام پاوه:عصر دیروز با همکاری موسسه نسیم فرهنگ هورامان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و تلاش خانواده گرامی کاک باقی شفیعی و باحضور گسترده شاعران و نویسندگان و ادیبان شهرستان پاوه  از کتاب این شاعر و هنرمند خوش ذوق شهرمان رونمایی و تجلیل به عمل آمد.

رونمایی کتاب باقی شفیعی

در این مراسم پس از قرائت قران کریم کلیپ زیبایی که با تلاش آقای طیفور حاتمی در تجلیل و پاسداشت از کاک باقی شفیعی تهیه و تدوین شده بودپخش شد .
سخنران برنامه دکتر هدایت محمودی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند که در سخنان خود به نقش و جایگاه خواندن و نوشتن در کلام وحی اشاره داشت و وگفت  که درهر جامعه ای که مطالعه و خواندن کتاب زیاد باشد آن جامعه و ملت برتر است.

وی در ادامه همچنین به تفاوت سرانه مطالعه در ایران با سایر کشورها اشاره ای داشت که متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما ۱۸ دقیقه در طول روز می باشد در صورتی که در سایر کشورها این رقم به سه یا چهار برابر میرسد و این یک فاجعه خطرناکی است.
وی در ادامه به همه خانواده ها پیشنهاد داد که بجای بعضی از کادو های مصرفی کتاب را به عنوان کادوئی گرانبها به فرزندانشان هدیه کنند تا درآینده جامعه ایی پویا و زنده داشته باشیم.

دکتر محمودی در ادامه سخنانش به تجلیل از کاک باقی شفیعی شاعری که سواد خواندن و نوشتن ندارد اما به زیبای خاصی شعر می سراید پرداخت و گفت

: لازم است از خانواده این مرد بزرگوار تشکری ویژه داشته باشیم.

دکتر محمودی

وی همچنین پیشنهاد ساخت تندیسی از کاک باقی شفیعی در در شهر پاوه را به شهردار و اعضای شورای شهر و میراث فرهنگی و گردشگری دادو گفت :  که در صورت صلاحدید تندیسی از این مرد بزرگوار در یکی از میادین اصلی شهر ساخته شود تا به عنوان یاد بودی ماندگار از این شاعر خوش ذوق و قریحه در تاریخ ثبت شود. که این پیشنهاد از طرف حاضران در سالن بسیار مورد توجه قرار گرفت .

ادامه دهنده برنامه قصیده زیبای بردیه از ملایوسف خوشخو و گروه مولودی خوانی تکیه حاج شیخ نصرالدین خالصی بودند که با اجرای زیبای خود گرما بخشل محفل بودند.
ابراهیم یوسفی از فعالین فرهنگی و از نزدیکان خانواده کاک باقی شفیعی به تکریم و بزرگ منشی این مرد شاعر پرداخت و با اشعاری زیبا از مقام و منزلت کاک باقی تجلیل کردند.

نطق زیبای خانم چنور شفیعی فرزند کاک باقی که اشعار پدر گرامیشان را با صبر و حوصله بر روی کاغذ آوردند ادامه دهنده برنامه بود.

خانم شفیعی به ارائه بیوگرافی پدر شاعر خود پرداختند و فعالتهای گسترده هنری و فرهنگی کاک باقی را تشریح کردند و اعلام کردند که از سن ده سالگی در

کتابت اشعار پدرشان یاری رسان کاک باقی بودند.

چنور شفیعی


عشق فرزند به پدر در متن و سخنان خانم شفیعی هویدا بود با خواندن قطع شعری به تجلیل و احترام جایگاه پدر پرداختند.

کرباسی مسئول انتشارات تاراج کردستان که کتاب هه وار گه ی سه یاد کاک باقی شفیعی را منتشر کرده بود نیز به ایراد سخنانی در این مراسم پرداخت .

محمدرشید امینی از شاعران و پیشکسوتان  عرصه فرهنگ و ادب و از دوستان نزدیک کاک باقی شفیعی هم در سخنانی از از مقام کاک باقی شفیعی تجلیل کردند.

وی دغدغه های ادبیات هورامان را مطرح کرد و در گوشه ای در جواب شعر زیبای آقای شفیعی شعری زیبا را که سروده بودند قرائت کردند.

سیاچمانه کاک صدیق حسنی و شمشمال توسط  کاک باقی از زیبایهای برنامه بود. همچنین قرائت اشعار زیبای شاعر دیارمان کاک مومن یزدانبخش زیبایی های برنامه را دوچندان کرد.

خواندن مطلبی زیبا از فعال عرصه های ادبی و فرهنگی آقای همایون محمدنژاد که از شهرستان مریوان به صورت ویژه در این مراسم شرکت داشتند از دیگر برنامه های این مراسم بود .

اهدای تابلویی نفیس و ماندگار از طرف خانواده هنرمندمرحوم محمدبیگ بادفر به موزه کاک باقی شفیعی به پاس احترام به این شاعر گرامی در جای خود بسیار قابل تقدیر بود .

برجستگی رونمایی از این اثر به چند دلیل قابل توجه بود آقای باقی شفیعی سواد خواندن و نوشتن ندارد و ذاتا و بدون اینکه قواعد و قوانین شعر را بلد باشد شعر می سراید و اشعاری بسیار زیبا و جذاب را با زبان هورامی می سراید و دختر ایشان خانم چنور شفیعی آنها را کتابت می کند که در نوع خود بسیار جالب توجه می باشد.

نواختن شمشال و به جمع آوری آثار و وسایل منحصر به فرد هورامان و تشکیل یک موزه زیبا و منحصر به فرد در خانه خود از دیگر نکات برجسته این شاعر و هنرمند دیارمان است که رونمایی از اثر وی را خاص و ویژه می کنند.

اجرای حکمت محمدی مجری و شاعر خوش ذوق و قریحه دیارمان از نکات جالب توجه این برنامه بود که به حق بسیار زیبا بود.

شایان ذکر است در حمایت از چاپ این اثر شهرداری پاوه ، مدیران آموزش و پرورش نوسود، باینگان و پاوه اقدام به خرید چند جلد کتاب نمودند.

گزارش از صهیب زربان و فرهاد صالحی:وبسایت سلام پاوه

حکمت محمدی

44

39

43

42

38

37

36

33

32

23

24

26

25

29

16

17

18

چنور شفیعی

15

9

8

5

41

رونمایی 1

رونمایی 2

رونمایی 3

رونمایی 4

1

رونمایی کتاب باقی شفیعی

رونمایی کتاب کاک باقی شفیعی


گزارش تصویری مراسم تجلیل از صیاد فرهنگ و فولکلور هورامان کاک باقی شفیعی

کاک باقی شفیعی

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ افتخار دارد مراسمی را تقدیم انور کاربران ارجمند نماید که در نوع خود، باید آن را منحصربفردخواند ومن حیث المجموع بی نظیرش توصیف نمود، همه بودند…، اهل ذوق وشوق دروصف اش نقل ها را نُقل مکان نمودند، تکریمی که در قید حیات اسطوره ای به دل نشست، لحظه ی شیرینی که صیادش آن رابه نیکی حس وحال نمود.

تجلیل از کاک باقی    1

خبرازتجلیل شاعری است که ما آن را کاک باقی می شناسیم ودوستانش به صیاد ازاو نام می برند، صیادی که به کمین نشسته است تا با نگاه تیزبینش درگستره ی اورامان توری را بگستراند، تاهرآنچه که به سرمایه درفرهنگ وفولکورما ازنیاکان خلف برجای مانده است یکجا در تورش(موزه ای) صید نماید.

 

تلاوتی زیبا ودلنشین(ملامحسن رستمی) سرآغازبرنامه ای وزین بود،تا کاک حکمت محمدی (مجری خوش ذوق …) با نظم ونثرش هدایتگر اجرای مطلوبی باشد، مؤسسه فرهنگی نسیم هورامان واداره ی ارشاد اسلامی شهرستان نیز ازنگاه لنزدوربین کاک طیفورحاتمی نماهنگی از زندگی شاعر شهرمان را مهیا نمودتا دوستان فرصتی یابند ودوستی رابجا آورند.

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان نیزبه منظور بیان خیرمقدم برجایگاه رفت تا به زیبایی وصف حال شاعری را تجلیلی نیکو داشته باشند ، دکتر هدایت محمودی به استناد آیات واحادیث در وصف علم وعالم ازنگاه دین پرداخت وبا مقایسه ی ارقامی ، دقایق مطالعه درکشورها را رمز ماندگاری وبرتری فرهنگ تمدن ساز مملکت مان دانست.

هدایت محمودی

وی در ادامه پیشنهاداتی ارائه نمود و افزود: بیائیم با کمک هم سایت ویژه ی کتابخانه ای دایر نمائیم، دوستانی که کتابی می خوانند خلاصه اش را درآن لینک نمایند، مشاعره … را برای فرزندان مان شکل دهیم، فرهنگ هدیه بردن وشیرینی دادن را به اهداء کتاب خلاصه وجایگزین نمائیم (کتاب درمانی …)

 

محمودی کلام اقبال لاهوری را در وصف کاک باقی دید وگفت: … فرزندم تاریخ نگار نباش ، آنگونه باش که از شما تاریخ ها بنویسند….،همچنانکه از کاک باقی تایرخ ها می سرایند،  ایشان درادامه ضمن تجلیل ازحمایت خانواده  بلاخص همسر مکرمه اش (مرحومه ی مغفوره داده معبوبه )را عامل وبانی شکل گیری شخصیت کاک باقی دانست ودرخاتمه از شورا وشهرداری پاوه درخواست نمود برای اولین بار تندیس شاعری را داشته باشند که در قید حیات می باشد. 

حضور یار و همراه کاک باقی (کاک مؤمن یزدانبخش) درجایگاه باتشویق ممتد حاضرین مواجه گردید بعضی ایشان را مولوی ثانی می خواندند وجمعی دیگر قانع زمانه، اما هرکی باشند، شعرهایش واقعاً بر دل می نشیند….، شاعری بی ادعا ، ساده ومتین، محبوب اهل دل، رسم رفاقت را به کمال وتمام بجا آورد وبا وصف یارهمراهش پرداخت، امری که با تجلیل جمع همراه گردید.

خاتون چنور

کاک ابراهیم یوسفی که مساعی اش در اجرای مطلوب برنامه قابل تقدیر بود با ارائه متنی در وصف سجایای صیاد هورامان تشبیهاتی را مصداق عینی نمود ودر ادامه به نیابت از خانواده ی کاک باقی از همراهان ونیک اندیشانی ( نویسندگان، فرهنگیان، اداره ارشاد، موسسه فرهنگی نسیم هورامان، شورا وشهرداری پاوه، سایت های خبری پاوه، دوستان کاک باقی و…) همراه وهمگام تجلیل و تمجیدها نمود.

خاتون چنور دختری که قلم پدرشد و با مساعی اش وی را ماندگار نمود، راستش بسیارزیبا و…وصف حال پدر نمود وسرگذشتی عبرت آموزی از پدرسرشت، سرگذشتی که در شکل گیری اش بی تأثیرنبوده است،

خاتون چنور الحق کلام اش بر دل نشست، احساس ها را همگام وهمسو ی خود نمود، تجلیل ازپدربه زیبایی رقم خورد بلاخص زمانی که دسته گلی را به وی هدیه نمود ودستان پدر را بوسید، بغض وشوق درهم آمیخته بود ولحظه ی خاصی را حس وتجربه نمودیم، فرزندی خلف که بایدبیشتر از اینها دروصف اش گفت، آنچه که عیان بود فرزند شایسته پدروجایگزینی برحق خواهد بود، جایگزینی که بیشتراز اینها از وی خواهیم دیدو شنید.. 

دوستان باوفا منجمله کاک محمدرشید امینی نیزرسم رفاقت را به نیکی به جا آورد واز کاک باقی ناگفته ها را بیان نمودند، کاک محمدرشید خود نیز چنان جایگاهی در فرهنگ اورامان دارد که باید برنامه ها از وی داشته باشیم … علی ایحال گفت، آنچه را که می بایست درحق رفیق شفیق اش بگوید.

تجلیل از کاک باقی 10

گروهمولودی خوانی تکیه نجار وتکیه شیخ نصرالدین خالصی فضای معنوی مراسم را عطرآگین نمودند، کاک همایون محمدنژاد نیز با ارائه متن ادبی که تقدیم کاربران معزز گردید دروصف حال صیاد هورامان با تشبیهات ادبی تبعیت از قانون طبیعت پرداخت،

کرباسی مدیرمسئول انتشارات تاراج (سنندج) که زحمت وافری در چاب ونشر دیوان هه‌وارگه‌ی سه‌یاد کاکه باقی مبذول نموده بود نیز با قرائت شعری از هنرمند نامی کُرد مرحوم عباس کمندی در وصف هورامان پرداخت ودر ادامه ادبیات کُردی را ادبیات شفاهی توصیف نمود وخواستار اهتمام جمعی درجهت تدوین آثار شفاهی فرهنگ اصیل مردم دیارمان شد، وی گفت باید مساعی خویش را مبذول تدوین وتألیف  نمائیم تا بتوانیم نام خویش را درکنارممالکی که ازغنی فرهنگی برخوردارند ارتقاء وثبت نمائیم.

کاک باقی شفیعی نیز با نواختن شمشال هنرمند دیارمان را (کاک صدیق )را درخواندن گورانی سیاچمانه همراهی نمود ودر خاتمه وی به جهت تمجید وتجلیل از حضور فرهیختگان شهرمان درجایگاه قرار گرفت، رضایت نسبی را می توان در سیمایش نظاره گر بود، با چشمانش همه را ورانداز می نمود وبا دلی پراحساس همه را به نیکی خواند ویاد نمود وتقدیراز جمع وبلاخص بانیان برنامه را وظیفه خویش دانست.

باقی شفیعی در ادامه گفت:

تجلیل از کاک باقی 11

هرچند که امی هستم وسواد خواندن ونوشتن ندارم اما آنچه که باعث وجود وحضورم گردید همنشینی با دوستان توانا وباسواد بوده است(تأثیر همنشینی)

 

پایان بخش برنامه رونمایی از دومین اثر کاک باقی بود ، رونمایی که با حضور جمعی از نمایندگان مردم توسط شخص شاعر انجام گرفت، به رسم ادب لوح ها به وی اهداء گردید، لوحی از جانب فرماندار ساعی شهرمان قرائت گردید که از مساعی کاک باقی و خاتون چنور تقدیر شده بود، تابلوی نقاشی بی نظیر اثر محمدبیگ بادفر فرزند محمدبیگ لهونی به موزه ی کاک باقی اهداء گردید، شورا و شهرداری پاوه نیز در جهت حمایت از شاعرخوب شهرمان مبلغ ۱۰ میلیون ریال از دیوان شعر ایشان خریداری نمود و ادارات فرهنگی شهرستان نیز آموزش وپرورش پاوه ۵۰ جلد، نوسود ۳۰ جلد و باینگان نیز ۳۰ جلد خریداری نمودند.

 

به امید که این برنامه ها همچنان پایدار باقی بماند وبتوانیم در نوبت های مختلف شاهد تجلیل از سرمایه های دیارمان باشیم . در پایان از کاک طیفور حاتمی به جهت تهیه گزارش تصویری تقدیر ویژه به عمل می آید.

منبع:خبرگزاری پاوه پرس

حکمت محمدیهمایون محمدنژادشیخ شهابمحمدرشید امینیمومن یزدانبخشتجلیل از کاک باقی  7همایون محمدنژادیوسف خوشخوتجلیل از کاک باقی  6طیفور حاتمیابراهیم یوسفیتجلیل از کاک باقی  9تجلیل از کاک باقی   5

تجلیل از کاک باقی  6

تجلیل از کاک باقی 14

تجلیل از کاک باقی 15

 گروه تکیه شیخ

تجلیل از کاک باقی 13

تجلیل از کاک باقی 12

تجلیل از کاک باقی  8

تجلیل از کاک باقی    3

طبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، تاریخ، ادبیات/شعر، جفرافیا، اخبار، تصاویرومناظرطبیعی وتاریخی، زوانی هه‌ورامی، دینی ومذهبی، شهرها و روستاهای هورامان، یه‌زدان لۆتفی، فایق لوتفی، حێکمه‌ت موحەممەدی(خه‌میار)، حه‌بیبه‌ڵڵا موسته‌وفی، موحەممەدمۆمن یه‌زدانبه‌خش، نه‌سیمووفه‌رهه‌نگوووهه‌ورامانی، هومایون موحەممەدنژاد، ئێبراهیم شه‌مس، موحەممەدره‌شید ئه‌مینی، عه‌دنان مورادی، فه‌تحوڵڵا ڕه‌زایی، دوکترهێدایه‌ت مه‌حموودی، موحه‌ممه‌دغه‌ریب مه‌عازی‌نژاد، باقی شه‌فێعی، مامۆسامۆمن نووری، سه‌باح جه‌باری، غازی خه‌لیلی، فه‌ریدوون به‌هرامی"شرام"، یووسف ڕه‌سووڵ ئابادی(هاوار)،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،فێنکی هه‌وارگاو سه‌یادوو هه‌ورامانی / هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،دریک مراسم بی نظیرازکتاب هه‌وارگه‌ی سه‌یاد اثر کاک باقی شفیعی رونمایی شد،
دنبالک ها: وب سایت سلام پاوه، خبرگزاری پاوه پرس، پایگاه خبری نوریاو، خبرگزاری کردپرس،
نوشته شده در تاریخ جمعه 1 خرداد 1394 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.