هورامان هانه به  رچه م


          نویسه‌ر و شاعێرو هه‌ورامانی مامۆساکه‌ریم ڕۆژ

                  
   هورامان هانه به  رچه م


  هورامان هانه به  رچه م

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م        هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م
                                               


طبقه بندی: فرهنگی و هنری، ادبیات/شعر، اجتماعی، تاریخ، جفرافیا، ده‌گاو زاوه‌ری/روستای دز‌آور، که‌ریم ڕۆژ،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد) هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،همایون محمدنژاد،سفرهای گالیوربه هورامی،که‌ریم ڕۆژ،شێعرێوه په‌ی زاوه‌ری و هه‌ورامانی،
دنبالک ها: کتابخانه‌هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 30 آبان 1391 توسط همایون محمدنژاد
به نامۆ خۆای به رزو بێ وێنه

به‌داخۆ ئاگاداربیه یمێ

کۆچۆ کاکه وه‌لی که‌ریمیان

خه
ڵکوده گا زاوه ری

تاته و : ئازیزا ئۆمید و محه مه د که ریمیان

براوئازیزا:حاجی عه لی وحاجی عه بدۆڵخالێق که ریمیان

به بۆنه و نه وه شی؛دنیای فانیش ئاست جیا،

په لیانوهورامان هانه به رچه می پی بۆنۆ به ئه رکۆ وێش زانۆ

سه ره وه شی جه یانه وێشا که روو،

ئاواتمائانه ن خۆای بێ هامتاسه بووری یانه وه یا دۆوه.
یاگێوپه رسه ی:

مه ریوان:مزگی حه زره تو ئ
ێبراهیمی(ع)-مه حه له و بیمارستانی


یه ره شه ممه ی-1391/8/30چوار شه ممه ی-1391/9/1

.........................................................................................

خانواده های محترم کریمیان-کریمی(کیمنه)

فوت آقای ولی کریمیان

اهل روستای دزآور

پدر:عزیزان؛ امید ومحمد کریمیان

برادرآقایان:حاج علی وحاج عبدالخالق کریمیان

موجب تألم وتأثر گردید،

وبـــــلاگ(هورامان هانه به رچه م)این ضایعه تأسف انگیزرابه

شماوخانواده محترمشان تسلیت عرض می نماییم،ازخداوندمنان

برای آن مرحوم غفران الهی

وبرای بازماندگانش،صبرجزیل خواهانیم.
مکان تعزیه: مریوان مسجدحضرت ابراهیم -محله بیمارستان فجر(قدیم


سه شنبه-1391/8/30

چهارشنبه-1391/9/1

هورامان هانه به  رچه م


هورامان هانه به  رچه م


هورامان هانه به  رچه مطبقه بندی: ده‌گاو زاوه‌ری/روستای دز‌آور،
برچسب ها:هورامان-هورامان هانه به رچه م- کتابخانه هه ورامان؛یانه وکتێبوو هۆرامانی-هه ورامان -هۆرامان-دزآور(زاوه ر)،لهون- نوسود-هورامان تخت- ژاورود- پاوه-نودشه- رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته وێڵه-بیاره- شارۆ هورامانی- مریوان- سروآباد- کرمانشاه- کردستان- دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-اورامانات-چهارقلعه عبدالملکی –زاغمرز-هورامی های شمال ایران،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 30 آبان 1391 توسط همایون محمدنژاد
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 آبان 1391 توسط همایون محمدنژاد


محمود خان دزلی

محمود خان رئیس عشایر اورامان بوده است . درسال 1870 میلادی در روستای دزلی از توابع اورامان متولد شد . وی پسر عزیزخان فرزند بهرام بیگ بوده است و مادرش پیروزه نام داشته است که دختر حسن سلطان بوده است که بزرگ اورامان محسوب می شده است . بعد از فوت پدرش جانشین وی می شود و در شرق کردستان یکی از رهبران کرد مهم می شود و چند همسر اختیار میک ند که آخرین آن ها نظیفه خانم دختر محمود خدر بوده است . دارای 11 پسر و 6 دختر است . وی در سال های مبارزه چندین سال آواره و تبعید می شود از جمله در هندوستان ، سنندج ، قصر قجر ، رومادی ،سلیمانیه ، کرکوک و بغداد . وی مردی بشاش و خوش صحبت و بسیار بخشنده بوده است . آبادی های تحت کنترلش تبدیل به پناهگاه فراریان از دست حکومت بوده است . رفیق حلیمی نویسنده و تاریخ نویس وی را پهلوان اول شیخ محمود قلمداد کرده است . وی در جنگ دربندی خان به انگلیسی ها تلفاتی وارد کرده است و آن ها را شکست داده است به همین دلیل تحت فشار انگلیسی ها تسلیم و بازداشت می شود و در سال 1946 به دستور مقامات ایرانی در مرز ایران و عراق به وی سم خورانده می شود و بعد از 9 روز فوت می کند .

منبع:دزلـــــــی- کردستــــان Kurdestan Dezli
طبقه بندی: تاریخ، اجتماعی، تصاویرومناظرطبیعی وتاریخی،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد) هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،
دنبالک ها: دزلـــــــی- کردستــــان Kurdestan Dezli،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 آبان 1391 توسط همایون محمدنژاد
* مختصات جغرافیایی:
 
    روستای دلمرز از توابع شهرستان سرو آباد استان کردستان، با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 29 دقیقه طول شرقی و 35 درجه و 7 دقیقه عرض شمالی، در فاصله ۶۵ کیلومتری جنوب شرقی سرو آباد قرار دارد.
    روستای دلمرز در محدوده‏ای کوهستانی استقرار یافته و ارتفاع آن از سطح دریا حدود 855 متر است، این روستا، با اقلیمی مدیترانه ایی در فصل بهار  آب و هوایی معتدل و مطبوع، در تابستان هوای نسبتآ گرم و در پاییز و زمستان، سرد می‏باشد.
   
وجه تسمیه روستا :

      روستای دلمرز یکی از روستاهای قدیمی استان کردستان می باشد،وجه تسمیه آن به نظر می رسد دالان مرز باشد چرا که در گذشته محل عبور کاروان ها بوده است؛
کاروان ها برای استراحت یکی،دو روز می ماندند و دالان بزرگ محل استراحت آنها بوده است ، که به گفته بعضی از بزرگان روستا بر اساس شرایط منطقه اسم روستا چند بار تغییر پیدا کرده است.
 * دالان مرز : به علت قرار گرفتن در مسیر راه تجارت برای استراحت کاروان ها
 * سرمرز : یزد گرد سوم به علت دور بودن منطقه تحت حاکمیت خود آن را مرز منطقه قرار داد.
 * دره مرز : به علت قرار گرفتن در یه دره عمیق که رودخانه سیروان ار آن می گذرد به دره مرز تغییر نام یافت.
 * دل مرز یا دلمرز : بعد از بوجود آمدن روستای همسایه دل به مرور زمان از دره مرز به دل مرز تغییر نام یافت که تا اکنون به همین نام شناخته شده است.
    به گفته ریش سفیدان روستا بنیان و هسته اولیه روستا را شخصی به نام ابراهیم قره داغی گذاشته است که خود یکی از ساکنان قره داغ عراق بوده است.
   
* زبان و دین :
   
     مردم روستای دلمرز به زبان هورامی سخن می‏گویند، مسلمان و پیرو مذهب تسنن (شافعی مذهب) هستند ، مردم روستا مانند سایر ایرانیان مسلمان در اعیاد دینی عید فطر، عید قربان و میلاد پیامبر اکرم (ص) با برگزاری جشن به شادمانی می‏پردازند و عید نوروز باستانی را نیز گرامی می‏دارند.

* جمعیت :

    براساس نتایج سرشماری سال 1390، روستای دلمرز 118 خانوار و 566 نفر جمعیت دارد.

 
* الگوی معیشت و سکونت:
 
    اقتصاد این روستا بر پایه زراعت، باغداری ،دامداری ، پرورش زنبور عسل و به صورت سنتی  مشاغل خدماتی و صنایع دستی استوار شده است.
    کشت آبی و دیمی در روستا رواج دارد ؛ آب آشامیدنی و زراعتی از طریق چشمه گول گولین و رودخانه سیروان، تأمین می‏شود؛ گندم ، جو ، نخود ،عدس، توت فرنگی ، انار ، گردو ،توت،زردالو و انواع لبنیات شامل شیر،ماست ،پنیر،دوغ،کشک مهم‏ترین محصولات روستا هستند.
     روستای دلمرز،در یک محدوده کوهستانی،استقرار یافته و بافتی متراکم و به هم فشرده دارد؛استقرار روستا در شیب ملایم موجب پلکانی شدن بخشی از خانه‏ ها شده است،به طوری که سقف مسطح بام یک خانه، حیاط خانه دیگر است.
     کوه بزورگه وه در شمال و کوه شاهو در جنوب آبادی است.
شکل خانه‏ ها و فضاهای درونی آن، براساس نوع فعالیت و میزان درآمد اقتصادی مردم شکل گرفته است. مصالح اصلی به کار رفته در ساخت خانه‏ ها، سنگ، چوب و گل است که دیوارها غالباً سنگی است و به صورت خشکه چینی ساخته می‏شوند.
بیشتر کوچه‏ های قدیمی باریک و طولانی هستند. در ساخت خانه‏ های جدید، از مصالح تیرآهن، سیمان، گچ و مانند آن‏ها استفاده می‏شود.

* جاذبه های گردشگری:
 
   روستای دلمرز به دلیل برخورداری از موقعیت ویژه جلوه‏ای زیبا و بسیار منحصر به فرد دارد.مناظر و چشم‏ اندازهای زیبای آن، در بیشتر فصول جذاب و جالب توجه است.
مهم‏ترین جاذبه‏های طبیعی روستا رودخانه سیروان از به هم پیوستن تمامی رودهای بخش جنوبی غربی، غرب و مرکز استان، مانند رودخانه‏های قشلاق، گاو رود و گردلان، تشکیل یافته است.
این رودخانه  در پایان به رودخانه الوند (حلوان) می‏پیوندد و با نام دیاله در خاک عراق به دجله می‏ریزد. اطراف این رودخانه، بسیار زیبا و محل زیست انواع پرندگان و ماهیان است.

غار  شمیران در کوه های شاهو  که یکی از قدیمی ترین غارهای این منطقه می باشد
همه ساله، در اردیبهشت ماه، دامداران گله‏ های خود را برای چرا، به ییلاق می‏برند؛ منظره این کوچ بهاری، زیبایی و شکوه زندگی در ارتفاعات را دوچندان می‏کند.
چشمه گول گولین زمانی محل جذب دسته عظیمی از ماهیان ازنوع قاشانی بود که زمینه کسب درآمد را برای اهالی روستا در بخشی از سال فراهم می نمود و این ماهیان در اواخر شهریور تا اواسط آذر داخل چشمه می شدند و مردم روستا با صید آنها نیاز غدایی خود را تامین کرده و مازاد آن را به سایر روستاها با سایر اقلام خوراکی مبادله می کردند و به این گونه نیاز غذایی خود را برای تمام سال تهیه می کردند.

* پوشش گیاهی و درختان :

    پوشش گیاهی روستا شامل انواع گیاهان مانند گل گاو زبان، خاکشیر ، ختمی ، بابونه
، گاو زبان ، شقایق ، بو مادران ، آویشن ، شیرین بیان، پونه ، کنگر ، ریواس ، خوژه ، قارچ و گون که کاربرد  غذایی ، دارویی و صنعتی دارند و کاسنی و انواع درختان بلوط، کیکم، ارژن ، بنه، انار ، ون ،زالزالک ، گلابی و انجیر و اطراف روستا را مراتعی سرسبز، در برگرفته است. پوشش گیاهی مناسب برای چرای دام را داراست.

 * جانوران :


     جانوران روستا شامل شغال ، گرگ ، خرس ، بزکوهی ، روباه ، خرگوش ، گراز ، خوک و به گفته بعضی از مردم روستا یوزپلنگ


* بازی های محلی:
 
    در روستای دلمرز  انواع ورزش‏ها و بازی‏های محلی متداول است؛ مردان روستا اغلب در سوارکاری مهارت دارند.
کیلو برز ، قل قلان و خواجه چه بوکان  از دیگر بازی‏های رایج در روستاست.

* موسیقی:
 
    موسیقی کردی از غنا و شور و حال خاصی برخورداراست وانواع آهنگ‏های شاد و یا غمگین آن در مراسم مختلف، نواخته می‏شود.
    از انواع موسیقی کردی، می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:سیاه چمانه؛ آهنگی غمگین که معمولاً در فراق یار و همچنین مراسم سوگواری نواخته می‏شود، چه پله و گه ریان از دیگر آوازها و آهنگ‏های رایج در روستاست.
    برخی رقص‏های گروهی با همراهی زنان و مردان فامیل که دست دردست هم داده ‏اند، از جمله مراسم محلی است که به خصوص در عروسی‏ها متداول است .
 
* غداهای روستا:
 
    دوینه، دوخه وا ، شه له مین، غازینه و انواع غذاهای گیاهی از متداول‏ترین غذاهای محلی در روستای دلمرز هستند.
   
* راه های ارتباطی روستا:
 
    راه های دسترسی روستا به  شهرهای مختلف از جمله کامیاران، پاوه، سروآباد و سنندج قابل دسترسی است اما راه ارتباطی موجود خاکی و صعب العبور  است.

 * امکانات روستا :
    
    روستای دلمرز دارای برق و آب لوله کشی شده ، دبستان ، مدرسه راهنمایی ، درمانگاه مرکزی ، خانه بهداشت ، مخابرات ، تلفن ثابت ، دهیاری ،شورای حل اختلاف ، مسجد ، شورای ده می باشد
. ؛ تحت پوشش شبکه های  1،2،3 سراسری و شبکه استانی کردستان می باشد.

* روستاهای همسایه :


روستاهای کولیج ، ژریژه ، کانی حسین بگ ، دیبر و سرومال از  شمال ؛ روستاهای جولانده و دیوزناو از شرق ؛ روستاهای زوم ، رودبار از غرب ؛ روستای دل از سمت شمال غرب روستا های همسایه دلمرز می باشند و کوه های شاهو جنوب روستا را در بر گرفته اند.
منبع:http://dalamarz.blogfa.com/طبقه بندی: اجتماعی، تاریخ، جفرافیا، آموزشی، اخبار، تصاویرومناظرطبیعی وتاریخی، فرهنگی و هنری، شهرها و روستاهای هورامان،
برچسب ها:دلمرز،هورامان-هورامان هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌هه‌ورامان؛یانه‌وکتێبووهۆ‌رامانی -هه‌ورامان -هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه ر)-لهون- نوسود-هورامان تخت- ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)- رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته وێڵه(طویله)-بیاره-شاروو هۆرامانی- مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی- ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)عکس-شبک(شه به ک)-سنجار موصل-کاکه یی خانقین-یارسان- ساور-نودیجه-زازا-زازاکی-قلعه قروه،
نوشته شده در تاریخ شنبه 27 آبان 1391 توسط همایون محمدنژاد
            «زام»

بریه زامێ  هه نێ

ده ماوده م کولیای کولیاوه

به هیچ ئیمانیه ،نمه دریا واره ،هۆرنمیاوه

به رۆنه

چه نیت خۆلیاوه

جه شه وێچ  تلیای تلیاوه

چنه شا داێ نه  جه جه رگێ

نمه کنیاوه

ئه رێ

ئه رێ

بریه زامێ هه نێ
                   
        «مه هدی ئه بری»(هه ورام)
ترجمه به فارسی:
   «زخم»

بعضی اززخم ها هستند

هرازچندگاهی  بازهم جای زخمشان بازمی شود

      هیچ گاه درمان نشده وخوب شدنی نیستند

روزها

باتوبوده وهمچون روزگار می گردند

شب ها هم از دردشان می غلطیم

آنقدر درد دارند که گویی درونت رانشان گرفته اند

بازهم دردشان ادامه دارد

آری

آری

بعضی اززخم ها هستند


-------------------------------------------------
«وه شه ن»

وه شه ن هاورێکه ت ده ردت  بزانۆ

جار جار وه زه خمت ده رمان بشانۆ

 تو خه به ر جه دڵ  پڕ زامم    هه نی؟

 تا   کۆ   دڵ تا سه ر مانونه ت  چه نی


                                     «سۆمه یه خۆراهه له»

ترجمه به فارسی:
«خوش است»
خوش است همراهت  دردت رابشناسد

گهگاهی برزخم واندوهت مرهمی بمالد

آیاتوازدل پر رنج واندوه من آگاه هستی؟

تاکه دل همیشه باتوهمراه وهمدم باشدسپاس په ی  کاک مه هدی ئه بری وواڵێ سۆمه یه خۆراهه له په ی ئه رکۆ کیاسته ی ئی شێعره وه شا.
-------------------------------------------------
هورامان هانه به  رچه م

وێنه و: خه زانۆ ده گاو زاوه ری/هۆمایوون محه مه دنێژاد
طبقه بندی: فرهنگی و هنری، ادبیات/شعر، آموزشی، مه‌هدی ئه‌بری(هه‌ورام)،
برچسب ها:هورامان-هورامان هانه به رچه م- کتابخانه هه ورامان- یانه ۆ کتێبۆ هه ۆرامانی-هه ورامان -هۆرامان-دزآور(زاوه ر)،لهون- نوسود-هورامان تخت- ژاورود- پاوه-نودشه- رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته وێڵه-بیاره- شارۆ هورامانی- مریوان- سروآباد- کرمانشاه- کردستان- دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-اورامانات-چهارقلعه عبدالملکی –زاغمرز-هورامی های شمال ایران،ژنین،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 آبان 1391 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.

تعداد کل صفحات : 3 :: 1 2 3