هورامان را بهتر بشناسیم«۱»؛ شناخت زیربنا،
اساس برنامه­‌ریزی برای توسعه پایدار است/ محمد محمودی

محمد محمودی

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ جغرافیا علمی مرتبط با فضا و مکان است که به مطالعه و بررسی روابط بین جوامع انسانی و محیط زندگی آنها می­پردازد. لذا بنای محوری جغرافیا، شناخت عوامل طبیعی، فرهنگی و فیزیکی مؤثر در مکان­ها، بر روی کره زمین است. به بیانی دیگر، جغرافیا دانشی است که درباره سطح زمین و پدیده‌های طبیعی، آب و هوا، رستنی‌ها، خاک، پراکندگی آن‌ها بر روی زمین و روابط انسان با آن‌ها گفتگو می‌کند.

 

از آغاز سده بیستم، ارتباط متقابل انسان و محیط به عنوان کانون اصلی بررسی ­های مکانی پیوسته مورد تاکید جغرافیدانان قرار گرفته است. در این ارتباط، دو مفهوم انسان و محیط طبیعی معمولا به عنوان مفاهیمی کلی و حتی مجرد به کار رفته اند. با توجه به دگرگونی­های پدید آمده در دانش جغرافیا و شاخه­ های تخصصی آن، در بررسی پدیده های مکانی، این دو مفهوم را باید در قالب مکان و زمان معین- یعنی وضعیت و شرایط خاص- مورد توجه قرار داد. این واقعیت که گروه­ های مختلف انسانی با توجه به پیش زمینه های تاریخی – فرهنگی و مناسبات اجتماعی – اقتصادی خاص خود، متناسب با وضعیت محیطی، به برپایی و گسترش چشم اندازهای گوناگون دست می یازد، بررسی ویژگی ­های گروه­ های انسانی را در محیط­ های متفاوت ضروری می­ سازد. (سعیدی ، ۱۳۷۷، ۳) با توجه به اینکه در برپایی و گسترش چشم­ اندازهای گوناگون در هر منطقه، مجموعه­ ای از عوامل محیط طبیعی، اجتماعی و اقتصادی موثرند؛ بنابراین شناسایی وضع موجود آن از نظر عوامل طبیعی، اجتماعی و اقتصادی و نیز شناخت قابلیت­ ها و تنگناهای ایجاد شده توسط هر کدام از آنها، اساس برنامه ریزی برای توسعه پایدار است.

 

بازشناسی جغرافیائی مناطق مختلف نه تنها به لحاظ برنامه­ ریزی­ های توسعه­ ای (اجتماعی، اقتصادی و سیاسی) مهم بوده، بلکه به جهات اصولی دیگری از جمله مسائل هویتی امری ضروری می­باشد. به همین دلیل پرداختن به جغرافیای مناطق مختلف، ضامن ماهیت وجودی و هویت سرزمینی آن منطقه و مردمانش می­باشد. به بیانی دیگر برای خودشناسی و خود فهمی، دانش جغرافیا می ­تواند گام­های مؤثر و استواری برداشته و با تشریح و شناخت بهتر وضعیت جغرافیایی هر منطقه، می ­توان برنامه­ ها و سیاست­های بهتری برای توسعه آن منطقه در نظر گرفت. لذا در این مقاله به شرح مختصری در مورد موقعیت جغرافیایی و تقسیمات هورامان می ­پردازیم.

 

افراد متعددی تا کنون به تحقیق در مورد هورامان پرداخته ­اند و همانطور که انتظار می رود، هر کدام مرز و محدوده­ای را در نظر گرفته و با ذهنیتی که داشته اند به آن پرداخته­ اند.ازجمله در اثر آقای محمدرشید امینی تحت عنوان “هورامان را بهتر بشناسیم”، هورامان به ۶منطقه (لهون، تخت،جوانرو، سه‌لاس وباباجانی،روانسر وهورامان کوردستان عراق)تقسیم شده و نیزابراهیم شمس آن رابه ۵ منطقه (لهون،تخت،ژاوه‌رو، رزاب،دزلی وشامیان)،تقسیم نموده‌اند.همچنین آقای‌همایون محمدنژاددر وبلاگ رسمی خود(هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م)هورامان را به چهارقسمت:تخت، ژاوه‌رو ، لهون و پژگیا(پراکنده) تقسیم نموده که با توجه به مطالعات کتابخانه و میدانی انجام گرفته می­ توان گفت بهترین و جامع­ترین تقسیم‌­بندی از هورامان می­ باشد.در این مقاله با توجه به ضرورت شناخت هورامان برای ثبت جهانی، آن را به ۳ قسمت تخت، ژاوه رو و لهون تقسیم نموده و سکونتگاه­ هایی که هورامی، سخن می­ گویند را به عنوان مبنایی برای روشن ساختن مرز و محدوده هورامان در نظر گرفته و تحولات تاریخی محدوده و مرز هورامان در طول زمان مورد بررسی قرار نمی­ گیرد.

نقشه سکونتگاه های هورامان

ادامه مطلب

طبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، تاریخ، جفرافیا، اخبار، ده‌گاو زاوه‌ری/روستای دز‌آور، تصاویرومناظرطبیعی وتاریخی، شهرها و روستاهای هورامان، نوشتارهای همایون محمدنژاد، هومایون موحەممەدنژاد، ئێبراهیم شه‌مس، موحەممەدره‌شید ئه‌مینی، دوکترموحه‌ممه‌د مه‌حموودی،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،هورامان را بهتر بشناسیم«۱»؛ شناخت زیربنا،اساس برنامه­‌ریزی برای توسعه پایدار است/ محمد محمودی،
دنبالک ها: خبرگزاری پاوه پرس،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 مرداد 1395 توسط همایون محمدنژاد

کولبران مرگ و صاحبان رنج اینجایند
(برای کولبران ده‌ره‌ناخی)
بشر همواره در پی یافتن رزق حلال و راه های سالم و طراحی شده برای آن بوده است.همواره به دنبال یافتن عوامل و آثار خویش بوده و علاقه‌مند است بداند چه چیزی باعث تفاوت مالی میان اقشار جامعه می شود.بهره های دنیوی،ثروت و نعمات الهی باران رحمتی است که از یزدان پاک بر بشر ارزانی می شود.گنج به شرط رنج یک قانون است.سودای به کف آوردن گنج بی تحمل رنج و سختی یک سودای خام و ناپخته است  و گنج داران عالم، چه از خود و چه از پیشینیانشان از رنج بردگان بوده اند.

ولی رنج بردن اینجا....
گاه مرگ نصیب انسان می کند.در مسیر های سخت و دشواری که چهارپا هم از آن توان گذر ندارد.و مردمان شریفی که برای به دست آوردن روزی حلال از کوه های سخت میان گرمای جهنم گونه و سرما و برف و بوران طاقت فرسا و استخوان سوز از جان خود،مایه می گذارند.همسران و پدران زحمت کشی که نمی خواهند سر شرمندگی جلوی زن و بچه هایشان خم کنند و از این رو به کولبری روی می آورند.آنان کولبران مرگ اند.

ادامه مطلب

طبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، ادبیات/شعر، تاریخ، تسلیت ها، شایسته فه‌تحی،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،کولبران مرگ و صاحبان رنج اینجایند (برای کولبران ده‌ره‌ناخی):خانم شایسته فتحی،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 مرداد 1395 توسط همایون محمدنژاد
و آنچه‌ که‌ انتظارش می رفت به‌ وقوع پیوست
(برای کولبران ده‌ره‌ناخی)
هورامان هانه به رچه م


آری، جوانانی در جست و جوی راهی برای تامین معاش. شغلی دردناک و آزارنده‌(کولبه‌ری)، راهی پر از ترس و خطر. جاده‌هایی ابتدایی. راننده‌هایی رها از تامل و صبر و رعایت حقوق دیگران . پانکی و شله‌خه‌جێ که‌ سالهاست برای مردم منطقه‌ همان نقش میک ها و سوخوهای صدام در جنگ هشت ساله‌ را دارند.
نزد مردم و مسئولان منطقه‌، مریوان و هه‌ورامان قطبی برای گردشگری اند! اما هنوز چشمانی در راه‌ تامین سازوکارهای این توهم! از جمله‌ ابتدایی ترین آن جاده‌.
و اما مدتی است که‌ جاده‌های هه‌ورامان جولانگاه‌ پانکی و شله‌خه‌جێ اند. با سرعتی سرسام آور و انگار همچون سلطان جاده‌ها. شاید با فرهنگ رانندگی هنوز فاصله‌ داریم و.....
بدیهی است در چنین شرایطی وقوع حوادث دردناک و آزارنده‌  قابل پیش بینی باشند. و اما دردی دڵ بۆ کێ به‌یان که‌م....
نمی دانم این اندوه‌ را تسلیت بگویم یا ترسی را که‌ از تکرار چنین حوادثی بر تفکرم چنگ انداخته‌ از خود بزدایم و در چنین شرایط روحی ای شاید توان هیچکدام را نداشته‌ باشم.  
رئوف محمودپورطبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، تاریخ، ڕه‌ئوف مه‌حموودپوور،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،و آنچه‌ که‌ انتظارش می رفت به‌ وقوع پیوست:آقای رئوف محمودپور،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 مرداد 1395 توسط همایون محمدنژاد
هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

بە یاڐوو کوچوو هەتاهەتایی کۆڵبەرەکاو دەگاو دەرەناخێ
جە وێنەو وێنەگەروو هەورامانی برای وەشەویسم
 محەمەدباقی محەمەدنژاد
طبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، تاریخ، تسلیت ها، موحەممەدباقی موحەممەدنژاد،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،بە یاڐوو کوچوو هەتاهەتایی کۆڵبەرەکاو دەگاو دەرەناخێ جە وێنەو وێنەگەروو هەورامانی برای وەشەویسم کاکە محەمەدباقی محەمەدنژاد،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1395 توسط همایون محمدنژاد
چالش3000 با جمع آوری کتاب و کاغذ باطله درشهرمریوان:
ارسالی ازآقای مهدی روخنده

تا حالا فکر کردی اگر به مدرسه نمی رفتید چی می شد؟ چه شرایط و چالش هایی رو باید پشت سر می گذاشتید!؟


مسلماً کودکان زیادی هستند که به دلیل فقر٬ در معرض ترک تحصیل قرار دارند و در تامین نیازهای اولیه مدرسه‌اشان به مشکل برخورد کرده اند.
همه‌ی ما کتاب و کاغذهای باطله داریم که از آن استفاده نمی کنیم. بیایم فرهنگ بازیافت را ترویج داده و با تحویل دادن این کتاب و کاغذها،  که از بازیافت آنها می توان برای بچه‌های نیازمند، که قادر به تهیه لوازم ضروری برای مدرسه نیستند و در معرض ترک تحصیل قرار دارند، دفتر و کتاب مورد نیازشان را تهیه کنیم. 

قراراین است همه با هم یه کار بزرگ کنیم. ما به کمک همه ی شما نیازداریم تا نشان بدهیم در قدم دوم #چالش3000 با جمع آوری کتاب و کاغذ باطله در جهت بازیافت ٬نیازهای اولیه این کودکان را برآورده کنیم.
همه می توانیم با کمک نقدی و جمع آوری کتاب و کاغذ باطله همراه طرح باشیم و این حرکت را بزرگ و بزرگ تر کنیم.
برای کمک مالی:
6273531307083156 به نام ژاله پزشکی
اطلاعات بیشتر: 09398516196
برای کمک غیر نقدی و تحویل کتاب و کاغذ باطله ها با ما در ارتباط باشیم و ما را در کانال کمپین دنبال کنید..

ادامه مطلب

طبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، اخبار،
برچسب ها:هورامان هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌ هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-هورامان تخت ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-کندوله-ته‌وێڵه(طویله)-بیاره-ساور-نودیجه-حلبچه(هه‌له‌بجه)-خۆرماڵ مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-ایلام-کامیاران-روانسر-جوانرود-چهارقلعه‌عبدالملکی(زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد هورامی های شمال ایران)-عکس-شبک(شه‌به‌ک)-سنجار- کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی)-قلعه قروه-چورژی-هانه‌به‌رچه‌م-هۆمایون محه‌مه‌دنژاد،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،چالش3000 با جمع آوری کتاب و کاغذ باطله درشهرمریوان :ارسالی ازآقای مهدی روخنده،
نوشته شده در تاریخ شنبه 23 مرداد 1395 توسط همایون محمدنژاد
هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

"هه‌وریه‌که‌یت لا ده" ڕۆمانێوه جه خاتوو فه‌ریبا ئێسماعیلی به زوانی هه‌ورامی ڕوانه‌و بازاری بی

("هه‌وریه‌که‌یت لا ده"رمانی ازخانم فریبا اسماعیلی به زبان هورامی به بازارکتاب آمد)

هه‌وریه‌که‌یت لا ده

خاتوو فه‌ریبا ئێسماعیلی

ویراستارێ(وه‌ش که‌رده‌و نویسته‌ی):
 هومایون محه‌مه‌دنژاد
 مرحوم هیاس(ایاز) غریبی

وه‌ڵینه‌و کتێبه‌که‌ی: کاکه  هومایون محه‌مه‌دنژاد

وێنه و ته‌ڕراحی به‌رگی:محه‌مه‌دباقی محه‌مه‌دنژاد

"هه‌وریه‌که‌یت لا ده"كتێب ڕۆمانێوه به زوانی هه‌ورامی خاتوو"فه‌ریبا ئێسماعیلی"

خه‌ڵکوو شاروو نودشه‌یجه 76لاپه‌لێ

که جه وه‌ڵاوگاوڕێبازوو مریوانی وه‌ڵا بیه‌نه‌و.


كتێب ڕۆمانه‌و"هه‌وریه‌که‌یت لاده"ئه‌وه‌ڵین به‌رهه‌موو خاتوو فه‌ریبا ئیسماعیلی به زوانی هه‌ورامین.

ئی کتێبه؛یه‌که‌م کۆڵه ڕۆمانێن که ژه‌نوو هه‌ورامانی به زوانی هه‌ورامی نویسه‌ن

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

هه‌وریه‌که‌یت لا ده

خانم فریبا اسماعیلی
ویراستاران:
 همایون محمدنژاد
 مرحوم هیاس(ایاز) غریبی

بامقدمه:آقای  همایون محمدنژاد
تصویر و طراحی روی جلد:محمدباقی محمدنژاد

"هه‌وریه‌که‌یت لا ده"کتاب رمانی است به زبان هورامی ازخانم"فریبا اسماعیلی"

اهل شهرنودشهدر76صفحه 

که ازسوی انتشاراتریباز(رێباز) مریوان منتشر شده است.

گفتنی است پیش از این سه عنوان کتاب دیگر

“زنده‌ای در تابوت”، “پاشیلا” و “عشق در جهنم” از ایشان منتشر شده است.


رمان"هه‌وریه‌که‌یت لاده"اولین کتاب خانم فریبا اسماعیلی به زبان هورامی می باشد.این کتاب اولین کتاب رمان درمیان زنان هورامان بوده که به زبان هورامی نوشته شده است؛موضوع این رمان درموردسرنوشت زندگی زنانی است که بعد از شکست زندگی، مرگ همسر و یا طلاق با آن مواجه می شوند و در قالب داستان به  چرایی عدم ازدواج زنان هورامان و تشکیل دوباره زندگی پس از این اتفاقات می پردازد.

فریبا اسماعیلی
طبقه بندی: فرهنگی و هنری، اجتماعی، ادبیات/شعر، تاریخ، اخبار، زوانی هه‌ورامی، ده‌گاو زاوه‌ری/روستای دز‌آور، شهرها و روستاهای هورامان، تصاویرومناظرطبیعی وتاریخی، نوشتارهای همایون محمدنژاد، انتشارات زایەڵە، هومایون موحەممەدنژاد، مامۆساهه‌یاس غه‌ریبی، فه‌ریبا ئێسماعیلی، نویسندگان نثرنویس هورامان،
برچسب ها:هه‌ورامان‌هانه‌به‌رچه‌م-کتابخانه‌هورامان،یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی-هه‌ورامان-هۆرامان-اورامان-اورامانات-دزآور(زاوه‌ر)-لهون-نوسود-تخت-ژاورود-پاوه-نودشه(نۆتشه)زرده-پریان-رێژاو(ریجاب)-شریف‌آباد-زاغه-کندوله-ته‌وێڵێ-بیاره-ساور-نودیجه-هه‌ڵه‌بجه-خۆرماڵ-مریوان-سروآباد-کرمانشاه-کردستان-دالانی-چهارقلعه‌عبدالملکی (زاغمرز-زینوند-حسین‌آباد-امیرآباد) هورامی های شمال ایران) عکس -شبک(شه‌به‌ک)-سنجار-کاکه‌یی-یارسان-ساور-نودیجه-زازا-زازاکی-قلعه قروه-چورژی-هومایون موحه‌ممه‌دنژاد،سه‌فه‌ره‌کێ گالیوێری،وه‌سیه‌ت په‌ی مه‌زهه‌ری،"هه‌وریه‌که‌یت لا ده" ڕۆمانێوه جه خاتوو فه‌ریبا ئێسماعیلی به زوانی هه‌ورامی ڕوانه‌و بازاری بی("هه‌وریه‌که‌یت لا ده"رمانی ازخانم فریبا اسماعیلی به زبان هورامی به بازارکتاب آمد)،
دنبالک ها: خبرگزاری سلام پاوه، پایگاه خبری نوریاو، کتابخانه‌هورامان؛یانه‌وکتێبووهه‌ورامانی، وبسایت زریوارخبر، خبرگزاری پاوه پرس، خبرآنلاین، وبسایت خبری قطره، خبر بروز، شه‌ماڵوو نۆدشه‌ی، هه‌ناسه،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 18 مرداد 1395 توسط همایون محمدنژاد
.: Weblog Themes By Abdollah Habibi :.

تعداد کل صفحات : 3 :: 1 2 3